Polska Federacja Ruchów Obrony Życia złożyła swoją petycję wraz z gotowym projektem nowelizacji kilku ustaw: z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży (Dz.U. z 1993 r. Nr 17, poz. 78 ze zm.), z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2016 r. poz. 1137 ze zm.) oraz z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.) (BKSP-145-122/16). Projekt zakłada całkowity zakaz aborcji oraz m.in. zakaz sprzedaży, nieodpłatnego udostępniania i reklamowania środków o działaniu poronnym i antyimplantacyjnym.
W trakcie komisji posłowie opozycji zwracali uwagę, że parlamentarzyści już wypowiadali się w kwestii ewentualnej zmiany przepisów - zarówno liberalizujących jak i zakazujących aborcji. Kamila Gasiuk-Pihowicz podkreślała, że projekt, który wzbudził liczne protesty polskich kobiet na ulicach, teraz zostanie wprowadzany „boczną furtką” ponownie do debaty parlamentarnej.
Paweł Wosicki prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia mówił, że twórcy projektu gotowi są na dyskusję i poprawienie szczególików projektu. Poseł PiS Jacek Świat proponował z kolei skierowanie dezyderatu do pani premier, w którym członkowie komisji pozyskaliby informację nt. wdrażania ustawy „Za życiem” . Poseł zgłosił wniosek, za którym głosowało 10 posłów, nikt nie był przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Tym samym dezyderat skierowano do Beaty Szydło. Szefowa rządu ma teraz 30 dni na odpowiedź.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia to polskie stowarzyszenie zrzeszające ruchy i organizacje o charakterze modlitewnym, charytatywnym lub wychowawczym, skupionych wokół idei sprzeciwu wobec poszerzenia prawa do wykonywania aborcji w Polsce, a także pomocy kobietom w ciąży znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.