– Zleciłem już w pionie logistyki podjęcie pilnych działań zmierzających ku temu, żeby zakupić dla funkcjonariuszy maski, z których mogliby korzystać w trakcie służby – ogłosił nadinsp. Jarosław Szymczyk. – Chodzi głównie o tych funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę na drogach i są szczególnie narażeni na działanie spalin i smogu – wyjaśniał na antenie radia. Jak działania policji mają się do słów ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który jeszcze nie tak dawno zapewniał, że smog to zagrożenie czysto „teoretyczne”? Na walkę z tym „teoretycznym” zagrożeniem przeznaczone zostaną całkiem realne środki z budżetu.
Jak podkreślał, noszenie masek nie będzie obowiązkowe. – Nie będzie oczywiście elementu przymusu, ale musimy dać policjantom możliwość korzystania z takich masek – tłumaczył. Jak zaznaczył, prośby o zakup masek zgłaszali sami policjanci, skarżący się na duszący smog w centrach miast. O potrzebie głośno zaczęto mówić wraz z zaostrzeniem zimy, skutkującym pogorszeniem jakości powietrza. – My natychmiast na tę potrzebę odpowiadamy – mówił Szymczyk. Dodał też, że trwają szacunki dotyczące liczby potrzebnych masek. Zapewnił, że funkcjonariusze otrzymają je jeszcze w tym roku. Nie powiedział jednak, czy na pewno jeszcze tej zimy.
Eksperci zalecają pozostanie w domach
Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości. Emisja spalin samochodowych również ma jednak niemałe znaczenie. Eksperci oceniają udział transportu samochodowego w miastach na od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni oraz ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń.
Więcej o smogu, który atakuje polskie miasta pisaliśmy w poprzednich numerach tygodnika „Wprost”:
Czytaj też:
Trucie Polaków