Rozmowy z ministrem gospodarki i finansów Francji Michelem Sapin oraz ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schauble dotyczyły wyzwań stojących aktualnie przed Unią Europejską, a także ich wpływu na finanse zarówno wspólnotowe, jak i poszczególnych państw członkowskich. – Cieszę się, że zacieśniamy współpracę w ramach Trójkąta Weimarskiego. To ważne w czasach kryzysu migracyjnego i kwestii związanych z Brexitem – tłumaczył Mateusz Morawiecki.
Ministrowie rozmawiali także na temat tego jakie narzędzia mogłyby się przyczynić się do pobudzenia wzrostu gospodarczego. Dyskutowano także o potrzebie ściślejszej współpracy między administracjami podatkowymi w celu podniesienia efektywności wykrywania i zwalczania oszustw podatkowych. – Mamy wspólne zdanie, jakim jest konieczność uszczelniania systemu podatkowego na szczeblu europejskim i walki z rajami podatkowymi. Obszar współpracy widzimy również w kwestii podatku VAT. To dla moich odpowiedników i dla mnie jeden z priorytetów – zaznaczył minister rozwoju i finansów. Niemiecki szef resortu finansów poinformował, że Polska została zaproszona na spotkanie G20 (to grupa 19 państw oraz UE, której celem jest dyskusja nad wspólną polityką finansową).
W trakcie spotkania ministrów z Polski, Francji i Niemiec omówiono także przyszłe relacje z Wielką Brytanią, politykę migracyjną oraz rozwój wspólnotowego potencjału obronnego. –Zgadzamy się z Francją i Niemcami, jeśli chodzi o podejście do Brexitu. Należy twardo negocjować reguły wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a jako kluczową stosować zasadę wzajemności – dodał Morawiecki.
Spotkania ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego są cykliczną platformą do dyskusji na wysokim szczeblu o bieżących wydarzeniach gospodarczo-finansowych w UE oraz stymulują rozwój współpracy w kluczowych obszarach. Odbywają się naprzemiennie w Polsce, Niemczech i Francji. Ostatnie spotkanie w tej formule miało miejsce 19 stycznia 2016 roku w Berlinie.