Masową wycinkę drzew w ostatnim czasie napędziła nie sama ustawa, ale przekazywana przed media, zapowiedź jej zmiany i obawa przed powrotem do starej ustawy. Aby uratować drzewa, które jeszcze rosną, trzeba pilnie zapowiedzieć, że aktualny przepis nie zostanie zmieniony.
Istniejący wcześniej przepis powodował bowiem więcej szkody, niż pożytku. Starania o uzyskanie zgody na wycinkę napędzały jedynie korupcję. Poprzednio właściciel działki jeżeli obsadził ją drzewami, których potem nie mógł usunąć, drastycznie obniżał wartość swojej działki, nie mogąc jej sprzedać np. na cele inwestycyjne. Praktyka pokazała, że właściciele działek w ogóle ich nie obsadzali, a jeśli niekoszone działki zarastały drzewami, to właściciele te drzewa ścinali jak były jeszcze małe i nie wymagało to pozwoleń na ścinkę. Nieużytkowane działki zarastały trawą, którą na wiosnę wypalano. To pokazuje, że wcześniejszy system prawny, który teoretycznie miał chronić przyrodę, praktycznie działał przeciwko niej.
Obecne prawo zachęca właścicieli działek aby sadzić drzewa na niezużytkowanych rolniczo działkach. Obsadzenie takiej działki, na przykład brzozą daje po kilkunastu latach sporą ilość drzewa do kominka. Aby zachęcić właścicieli działek do nasadzania, gminy mogłyby zwalniać z podatku od gruntu obsadzone drzewami działki.
Z kolei, aby ograniczyć wycinkę drzew na obszarach miejskich (parki, skwery) miasto powinno mieć możliwość wykupu działki po cenach rynkowych, oczywiście przed dokonaniem wycinki.
Nasze życie powinno być regulowane przez zdrowy rozsądek i ekonomię a nie drastyczne przepisy, które napędzają pracę urzędnikom, sądom oraz generują korupcję. W ten sposób obniżamy konkurencyjność naszej gospodarki i pozbawiamy się szans na lepsze życie. Klient nie zapłaci za droższy polski produkt, dlatego, że jest obarczony dodatkowymi kosztami związanymi z administracją, jeśli będzie miał do wyboru produkt zagraniczny, który takimi kosztami nie jest obarczony.
Uważam, że mogę zająć stanowisko w tej sprawie, dlatego, że sam, nie korzystając z żadnych dopłat, na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat zasadziłem kilkaset tysięcy drzew.