Magierowski zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda jest w stałym kontakcie z Antonim Macierewiczem i „często pyta go także o kwestie personalne”. – Większość tych zmian, to są rzeczywiście dymisje, czy rezygnacje ze strony oficerów, więc też trudno zatrzymywać ich siłą w armii – stwierdził Magierowski. – Mogę się tylko zgodzić z tym, że należy żałować, jeżeli tak doświadczeni wojskowi odchodzą – dodał.
Jak wskazał rzecznik prezydenta, Andrzej Duda nie jest zaniepokojony zmianami, dopóki nie wpływają one na destabilizację sytuacji w kraju. – Prezydent Duda nie jest w tej chwili zaniepokojony tymi odejściami. Uważa, że ta polityka personalna w tej chwili prowadzona przez ministra Macierewicza nie daje powodów do szczególnego niepokoju – wskazał.
Gen. Gut odchodzi
We wtorek pojawiła się informacja o kolejnej dymisji kluczowego dowódcy - gen. Jerzego Guta. Z nieoficjalnych ustaleń portalu Wirtualna Polska wynika, że powodem jego odejścia było lekceważenie generała przez Antoniego Macierewicza oraz utrata przez niego wpływu na obszar działalności wojska, za który odpowiadał.
Czytaj też:
Gen. Jerzy Gut podał się do dymisji. Odpowiadał za Centrum Operacji Specjalnych
Co się dzieje w wojsku?
Wprost.pl zwróciło się do MON o szczegółowe dane na temat odejść z wojska wśród najwyższych rangą oficerów. Jak wynika z odpowiedzi ministerstwa, w okresie od 16 listopada 2015 roku (od wtedy resortem zaczął kierować minister Antoni Macierewicz) o 31 stycznia 2017 roku z zawodowej służby wojskowej odeszło 504 oficerów o wysokich stopniach wojskowych: dokładnie 34 generałów i 47 pułkowników. Więcej na ten temat:
Czytaj też:
MON pod ostrzałem ws. odejść z armii. Sprawdziliśmy, jak naprawdę wygląda sytuacja w wojsku