Za przyjęciem poprawek w traktacie waszyngtońskim oddano 97 głosów w amerykańskim Kongresie. Przeciw oddano jedynie dwa głosy. Teraz, aby Czarnogóra została pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, zmiany w traktacie muszą być ratyfikowane przez wszystkie państwa członkowskie NATO.
Senatorowie, którzy debatowali we wtorek w Kongresie, nie ukrywali, że ich poparcie dla członkostwa Czarnogóry to odpowiedź na agresywną politykę Rosji. John McCain przypominał, że Władimir Putin posunął się już do próby obalenia demokratycznie wybranego rządu Czarnogóry. Republikanin ze stanu Arizona podkreślał, że jeżeli państwa odmówią Czarnogórze przyjęcia do NATO, to kraj ten nie będzie demokratyczny, tak jak jest obecnie.
Czarnogóra to państwo w Europie Południowej powstałe po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Wcześniej republika związkowa Federacyjnej Republiki Jugosławii (1992–2003) oraz Serbii i Czarnogóry (2003–2006). Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.
W wyniku przeprowadzonego 21 maja 2006 referendum niepodległościowego zadeklarowano zerwanie dotychczas istniejącej federacji z Serbią. Parlament Czarnogóry proklamował niepodległość 3 czerwca 2006. Zgodnie z umową związkową sukcesorem dotychczas istniejącego państwa Serbii i Czarnogóry została Serbia, natomiast Czarnogóra od nowa rozpoczęła procesy akcesyjne do organizacji międzynarodowych.
28 czerwca 2006 Czarnogóra została przyjęta do Organizacji Narodów Zjednoczonych jako 192. członek tej organizacji, a od 11 maja 2007 roku jest 47. państwem członkowskim Rady Europy. Od grudnia 2009 jest kandydatem do NATO, a od 17 grudnia 2010 r. posiada status kandydata do Unii Europejskiej.