Tuż przed głosowaniem w sprawie uchwały głos zabrał poseł PO Rafał Grupiński. – Dlaczego nie szanujecie państwa polskiego, które powinno służyć wszystkim? Dlaczego wprowadzacie do gmachu parlamentu sprawy, które świeckimi nie są? Papież Leon XIII mówił w encyklice wyraźnie o tym, że są wyznaczone granice miedzy sprawami duchowymi i świeckimi, a wy łamiecie te zasady, nawet w które wierzycie. Takiego głosowania nie powinno być w parlamencie – argumentował. Polityk przypomniał także słowa dominikanina ojca Pawła Górzyńskiego, który określił uchwałę mianem „idiotycznej dewocji”. Grupiński zapowiedział również, że PO nie weźmie udziału w głosowaniu.
„Chcemy, żeby Polska była Polską a nie państwem PiS”
Z kolei Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej podkreślił, że Sejm nie jest kościołem. Jest w Polsce 11 tysięcy kościołów. Tam proszę czcić świętych i cuda. Ta uchwała jest wymierzona w pierwszy artykuł konkordatu i 25 artykuł konstytucji. My żyjemy w państwie świeckim i chcemy, żeby Polska była Polską a nie państwem PiS – mówił polityk z sejmowej mównicy. Na słowa Mieszkowskiego zareagował Piotr Kaleta z PiS, który stwierdził, iż „istnienie ateistów jest najlepszym dowodem na istnienie Boga”.
Po uwagach posłów opozycji marszałek Sejmu zarządził głosowanie. W pierwszym z nich posłowie wyrazili swoją opinię na temat odrzucenia uchwały. „Za” głosowało 30 posłów (w tym jeden poseł PiS Krzysztof Łapiński, 5 polityków ruchu Kukiz'15 m.in. Piotr Liroy-Marzec i Marek Jakubiak, 20 posłów Nowoczesnej oraz 4 polityków Unii Europejskich Demokratów). „Przeciw” było 237 polityków (posłowie PiS, jedyna posłanka PO, która wzięła udział w głosowaniu - Joanna Fabisiak oraz politycy WiS i Republikanów).
W drugim głosowaniu posłowie przyjęli uchwałę o uczczeniu setnej rocznicy objawień fatimskich. „Za” głosowało 245 polityków (225 posłów PiS, Joanna Fabisiak z PO, 12 polityków Kukiz'15, 5 posłów PSL oraz Republikanie i WiS). „Przeciw” było 27 parlamentarzystów (21 posłów Nowoczesnej, 2 polityków Kukiz'15 i 4 posłów Unii Europejskich Demokratów). Platforma Obywatelska poza Joanną Fabisiak nie wzięła udziału w głosowaniu.
„Katolicyzmu nie zostawia za drzwiami Sejmu”
55 polskich parlamentarzystów wystosowało do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oficjalną prośbę o uczczenie uchwałą rocznicy cudów w Fatimie. W 2017 roku przypada setna rocznica tego wydarzenia. Zdaniem posłów „Matka Boża przewidziała największe wydarzenia XX wieku, a jego przesłanie jest nadal aktualne”. Sprawozdawcą projektu była posłanka Anna Sobecka z Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzystka tłumaczyła, że mimo tego, iż od czasu objawień z Fatimy minęło wiele lat, wydarzenie to nadal jest przez wielu traktowane jako punkt odniesienia.
Anna Sobecka zaznaczyła, że „katolicyzmu nie zostawia za drzwiami Sejmu, tylko jest katolikiem i prywatnie, i w pracy, i w kościele, i wszędzie”. Posłanka PiS dodała, że w„jej opinii orędzia fatimskie ą nadal stałym punktem odniesienia i wezwaniem do życia ewangelią, a ona jest jak najbardziej służy człowiekowi, moralności i dobru człowieka, i te wyznania w Fatimie na pewno wywierają pozytywny wpływ na przyszłość ludzkości”.