Główne uroczystości państwowe, które odbędą się w Warszawie:
8:00 – Msza w intencji ofiar katastrofy w Kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu
8:41 – Apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim
12:00 – Modlitwa Anioł Pański przed Pałacem Prezydenckim
16:30 – Początek uroczystości z udziałem prezydenta
16:36 – Przemówienie prezydenta Andrzeja Duda
19:00 – Msza w intencji ofiar katastrofy w Bazylicie Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela
20:30 – Marsz spod Bazyli przed Pałac Prezydencki i wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego
21:00 – Apel pamięci
24:00 – Koniec uroczystości
Przez cały dzień przed Pałacem Prezydenckim wyświetlane będą filmy związane z katastrofą smoleńską. Zaplanowano także kilka recitali oraz modlitw.
Prezydent Andrzej Duda złoży także kwiaty oraz weźmie udział w mszy w katedrze na Wawelu, gdzie pochowany jest prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Ponadto metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski o godzinie 17:30 odprawi na Wawelu mszę w intencji wszystkich, którzy zginęli zginęli pod Smoleńskiem.
Uroczystości na Cmentarzu Powązkowskim:
8:20 – Początek uroczystości i odczytanie nazwisk wszystkich ofiar
8:32 – Modlitwa
8:35 – Złożenie wieńców
8:41 – Utwór „Cisza”
8:42 – Koniec uroczystości
Ponadto oficjalne uroczystości zaplanowano w parlamencie, gdzie marszałkowie Sejmu i Senatu mają składać kwiaty przed tablicą ku czci posłów i senatorów zmarłych tragicznie w katastrofie smoleńskiej oraz przed tablicą ku pamięci Macieja Płażyńskiego. Z kolei na godzinę 15:00 zaplanowano specjalną konferencję podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, która działa przy Ministerstwie Obrony Narodowej. Jej przewodniczący dr Wacław Berczyński na Wojskowej Akademii Technicznej ma zaprezentować raport z dotychczasowej pracy.
Uroczystości ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej będą odbywać się przez cały dzień również w innych miejscach kraju, w tym na cmentarzach, gdzie pochowano osoby, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem.