Z początkiem maja obowiązywać zaczyna obwieszczenie ministra zdrowia z 26 kwietnia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Jako załącznik do listy refundacyjnej opublikowano wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który zawiera 1467 preparatów (w porównaniu do 1167 z poprzedniego wykazu). Nowy został rozszerzony m.in. o kolejne preparaty stosowane w leczeniu niewydolności serca i nadciśnienia. Refundowany zostanie lek z substancją złożoną zawierający lewodopę i karbidopę, stosowany w leczeniu choroby Parkinsona.
Zmiany w programach lekowych
Decyzja Konstantego Radziwiłła oznacza zmiany w trzech programach lekowych, dotyczących:
-
Leczenia stwardnienia rozsianego – udostępniono kolejną opcję terapeutyczną w leczeniu I linii SM – Aubagio (teryflunomid) oraz objęto refundacją Lemtradę (alemtuzumab) dla pacjentów z szybko rozwijającą się, ciężką postacią choroby.
-
Leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu c terapią bezinterferonową – w ramach programu lekowego objęto refundacją Zepatier, (Grazoprevirum + Elbasvirum), który stanowi nową opcję terapeutyczną dla pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C o genotypie 1a, 1b oraz 4.
-
Leczenia ewerolimusem chorych na stwardnienie guzowate z niekwalifikującymi się do leczenia operacyjnego guzami podwyściółkowymi olbrzymiokomórkowymi (SEGA) – w ramach nowego programu lekowego refundacją objęto lek Votubia (Ewerolimus). Leczenie ewerolimusem dzieci z nieoperacyjnymi guzami SEGA w przebiegu stwardnienia guzowatego w przypadku kontynuacji terapii jest obecnie finansowane ze środków publicznych w ramach świadczenia chemioterapii niestandardowej.
Od 1 maja następuje ponadto uruchomienie programu lekowego: Leczenie ewerolimusem chorych na stwardnienie guzowate z niekwalifikującymi się do leczenia operacyjnego guzami podwyściółkowymi olbrzymiokomórkowymi (SEGA). Jak przekonuje resort, możliwi to stosowanie i finansowanie ze środków publicznych ewerolimusu u nowo zdiagnozowanych pacjentów, a także kontynuację terapii u dzieci, które są aktualnie leczone w ramach innych sposobów finansowania.
Ponadto dwa leki zawierające walganycklowir w stałej postaci doustnej (Valhit, Valganciclovir Teva) od 1 maja 2017 r. zostaną objęte refundacją jako pierwsze odpowiedniki we wskazaniu: zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom nerek – profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 200 dni po przeszczepie.
Zmiany w chemioterapii
Dexamethasone phosphate SF (dexamethasoni phosphas) we wskazaniu premedykacja przed podaniem paklitakselu w celu zmniejszenia reakcji nadwrażliwości u pacjentów z nowotworem złośliwym.