Przy okazji świętowanego 2 maja w Polsce Dnia Flagi, facebookowy profil Racjonalna Polska przypomniał o przebiegu głosowania w Sejmie nad jego ustanowieniem. Internauci zwrócili uwagę na fakt, iż w 2004 roku w nietypowy sposób w tej sprawie głosował jeden z najbardziej charakterystycznych polityków obecnego rządu - minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Kojarzony z polityką kładącą spory nacisk na podkreślanie patriotycznych motywów szef MON nie poparł przed laty pomysłu wprowadzenia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i jako jeden z zaledwie 7 posłów wstrzymał się od głosu.
W 2004 roku przeciwko wprowadzeniu Dnia Flagi zagłosował jedynie poseł SLD Andrzej Szarawarski. Od głosu wstrzymało się 4 przedstawicieli Ligi Polskich Rodzin, 1 członek Ruchu Odbudowy Polski oraz dwóch posłów Ruchu Katolicko-Narodowego. Jednym z członków tego ostatniego ugrupowania był wówczas właśnie Antoni Macierewicz.
Projekt ustanowienia Dnia Flagi wpłynął do Sejmu 15 października 2003 Jego autorem był poseł Edward Płonka. Jak uzasadniano, w projekcie ustawy, wybór daty święta nie był przypadkowy. 2 maja miał być dniem, „w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski” oraz stanowić wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, a także podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.