Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw ma na celu wprowadzenie nowych zasad, których celem będzie doprowadzenie do surowszego i przede wszystkim bardziej skutecznego ścigania i karania kierowców łamiących uporczywie przepisy ruchu drogowego.
Ustawa o zmianie ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności nawiązuje do rządowego programu „Praca dla więźniów”. Kilkuletni program przewiduje: wybudowanie w latach 2016-2023 czterdziestu hal produkcyjnych przy zakładach karnych; rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządu terytorialnego i innych podmiotów (cel ten realizuje już obowiązująca od dnia 1 kwietnia 2017 r. ustawa z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny wykonawczy, która poszerza katalog prac wykonywanych przez skazanych nieodpłatnie) oraz wprowadzenie ulg dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów.
Głównym celem ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw jest podniesienie standardów pracy tymczasowej oraz poprawa warunków zatrudnienia oraz bezpieczeństwa prawnego pracowników tymczasowych.
Celem uchwalenia ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów jest realizacja konstytucyjnego obowiązku zapewnienia przez państwo opieki osobom niepełnosprawnym, dzieciom i innym osobom, które nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb materialnych. Wprowadzone w zakresie prawa karnego zmiany, dotyczące przestępstwa niealimentacji, prowadzić mają do podniesienia skuteczności egzekwowania świadczeń alimentacyjnych od osób uchylających się od tego obowiązku.
Ustawa o zmianie ustawy – Prawo o miarach oraz ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie ma na celu dokonanie reformy systemu metrologii instytucjonalnej w Polsce. Wprowadza reformę administracji metrologicznej, polegającą na zniesieniu jednego z organów administracji miar – naczelnika obwodowego urzędu miar oraz likwidacji obwodowych urzędów miar. Naczelnicy obwodowych urzędów miar oraz zatrudnieni tam pracownicy, stają się pracownikami właściwych miejscowo okręgowych urzędów miar.
Ponadto prezydent Duda podpisał ustawę z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o wspieraniu obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, ustawę z dnia 7 kwietnia 2017 r. o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu o readmisji osób, podpisanej w Warszawie dnia 22 sierpnia 2016 r., oraz ustawę z dnia 7 kwietnia 2017 r. o ustanowieniu Krzyża Zachodniego. Nowe cywilne odznaczenie będzie wręczał prezydent RP za pomoc Polakom lub obywatelom polskim w latach 1939-1989. W rozmowie z Wprost.pl autor projektów medalu Robert Szydlik wyjaśniał, jakie idee przyświecały jego powstaniu.
Czytaj też:
Nowe cywilne odznaczenie coraz bliżej. To może być przełom w polskiej polityce historycznej