Z danych opublikowanych na portalu Centrum Promocji Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego pod patronatem Podkomisji Konferencji Episkopatu Polski ds. IFŻK dowiadujemy się, że dziewic konsekrowanych - według danych na maj 2017 r. - było w Polsce 253. Najwięcej naliczono w diecezji krakowskiej (31) i połączonych warszawskich (20 i 11). Licznie reprezentowany jest także Gdańsk (19). Żadnych dziewic konsekrowanych nie mają z kolei diecezja Bydgoszcz i Drohiczyn. Słabo wypadają również Płock, Sosnowiec i Zamość-Lubaczów, gdzie zarejestrowano zaledwie po jednej takiej kobiecie.
Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej konsekrowane.org, do ordo virginum - czyli stanu dziewic, przystąpić można po wyrażeniu „świętego zamiaru gruntowniejszego naśladowania Chrystusa” i „mistycznym zaślubieniu Chrystusa” w obecności Biskupa Diecezjalnego. Do obowiązku dziewic należy przede wszystkim „życie w czystości”. Muszą one także oddawać się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie oraz codziennie odmawiać Liturgię Godzin, a zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory.
Aby móc ubiegać się o to kościelne wywyższenie, trzeba spełnić niełatwe warunki. Konsekrowanymi mogą zostać jedynie „dziewice żyjące w świecie, które nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie żyły publicznie, czyli jawnie, w stanie przeciwnym czystości, według ogólnej opinii przez swój wiek, roztropność i obyczaje dają rękojmię, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim i zostały dopuszczone do konsekracji przez Biskupa Diecezjalnego”.