Podczas piątkowego głosowania w Bundestagu członkowie niemieckiego parlamentu opowiedzieli się za projektem ustawy, która zmienia zapisy kodeksu cywilnego. Zaakceptowane zmiany przyznają parom jednopłciowym prawo do zawierania związków małżeńskich. Zapis w niemieckim kodeksie cywilnym dotyczący małżeństw, paragraf 1353 będzie teraz brzmieć: „Małżeństwo zawierają dożywotnio dwie osoby różnej lub tej samej płci”.
W głosowaniu wzięło udział 623 deputowanych do Bundestagu. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 393 posłów (z SPD, Lewicy, Zielonych, a także część parlamentarzystów z rządzącej koalicji CDU/CSU). Przeciwko opowiedziało się 226 (wszyscy z CDU/CSU), a czterech wstrzymało się od głosu. Wśród głosujących przeciwko znalazła się kanclerz Niemiec Angela Merkel, a więcej niż 70 członków frakcji Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU, jej liderem jest Merkel) i Unii Chrześcijańsko-Społecznej w Bawarii (CSU, szefuje jej Horst Seehofer) oddało głos za projektem.
Merkel wyjaśnia sprzeciw
Merkel tłumaczyła swój głos przeciwko projektowi tym, że w niemieckiej konstytucji związek małżeński jest określony jako związek kobiety i mężczyzny. jednocześnie oceniła, że umożliwienie parom jednopłciowym zawierania małżeństw może wprowadzić „spokój w społeczeństwie”.
Po tej decyzji Bundestagu Niemcy dołączają do grona 14 państw, w których małżeństwa osób homoseksualnych są legalne. Jako pierwsza zezwoliła na to Holandia w 2001 roku. Wcześniej w Niemczech od 2001 roku pary homoseksualne mogły rejestrować swój związek.