W opinii naukowca obecnie ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy byłe kolonie będą się domagać odszkodowań, ponieważ sprawa ta zależy od bardzo wielu czynników. – Wiele byłych kolonii bardzo dokładnie obserwuje zarówno negocjacje między Niemcami i Namibią, jak i skargę złożoną w Nowym Jorku przeciwko rządowi RFN przez przedstawicieli Herero i Nama. Także rząd Wielkiej Brytanii przyznał, że przygląda się tej sprawie. Ale czy byłe kolonie zgłoszą swoje żądania zależy w dużej mierze od sytuacji w tych krajach. Namibia jest szczególnym przypadkiem – tłumaczył.
Profsesor Zimmerer zaznaczył, że przypadek Namibii jest szczególny, ponieważ w regionie tym doszło do ludobójstwa. – Namibia dostała się pod opiekę mandatową Ligi Narodów i była zarządzana przez Związek Południowej Afryki. Do 1990 roku panował tam apartheid. Dekolonizacja nastąpiła więc bardzo późno – dodał badacz.
– W skardze złożonej przez Namibię w sądzie w Nowym Jorku chodzi z jednej strony o zadośćuczynienie, ale także o możliwość udziału w negocjacjach. W przypadku Tanzanii, Kamerunu czy Togo nie widzę, aby było podobnie – podkreślił Juergen Zimmerer zaznaczając, że w przypadku wymienionych wyżej krajów również dochodziło do masakr, a ich podbój był niezwykle brutalny. – Podejrzewam, że Tanzania najpierw będzie dokładnie przyglądać się temu jak skończy się sprawa Namibii. Te negocjacje oraz proces mają charakter precedensowy, dlatego wiele osób bardzo dokładnie je obserwuje. Zarówno byli kolonizatorzy jak i kolonizowani – ocenił naukowiec.