Aleksander Ch. został oskarżony o popełnienie zbrodni komunistycznych, stanowiących jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości. Od 12 do 15 grudnia 1981 r. wydał bowiem decyzje o internowaniach 18 działaczy legalnej opozycji.
Wydając owe decyzje Aleksander Ch. powoływał jako ich podstawę prawną dekret „O ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego”, choć ten akt nie został opublikowany i – według powszechnie przyjętych zasad prawnych – nigdy nie obowiązywał.
Tym samym Aleksander Ch. bezprawnie pozbawił wolności 18 osób. Czyny zarzucane oskarżonemu zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 10.
Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie prokurator Jacek Nowakowski poinformował, że pozbawienie wolności internowanych opozycjonistów trwało kilka miesięcy, czasem rok i dłużej. Oskarżony nie przyznaje się do winy. Podczas wyjaśnień wskazywał, że o tym, że jego decyzje miały podstawę prawną zapewniali go jego zwierzchnicy, w tym gen. Czesław Kiszczak.