Stowarzyszenie złożyło Andrzejowi Dudzie projekty zmiany trzech ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa, o Sądzie Najwyższym i Prawa o ustroju sądów powszechnych i zwraca się z prośbą o zaproszenie do konsultacji i wyznaczenie ich harmonogramu, aby przed upływem 2 miesięcy przeznaczonych na opracowanie ustaw, można było przystąpić do merytorycznej debaty nad reformą.
twittertwitter
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" przypomina, że prezydent uzasadniając weto do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, zapowiedział opracowanie alternatywnych, zgodnych z konstytucją projektów reformy.
W swoim wystąpieniu wskazał, że solidnie i mądrze przygotowana reforma sądów przyczyni się do tego, by jeszcze skuteczniej budować dobrą przyszłość naszej Ojczyzny jako państwa sprawiedliwego i silnego, państwa, które szanuje i chroni zwykłego człowieka. Postulat prawdziwej reformy sądownictwa jest rzeczywistą społeczną potrzebą. W związku z zawetowaniem ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, powstała szansa opracowania ustaw, które zyskają powszechną społeczną aprobatę.
Podkreślono, że projekty zmian trzech ustaw, które złożono Dudzie „gwarantują niezależność sądów i istotny udział społeczeństwa w funkcjonowaniu sądów”. Zdaniem Stowarzyszenia najważniejsze z tych zmian, to m.in. publikowanie w internecie nagrań rozpraw dyscyplinarnych dotyczących sędziów, wprowadzenie obowiązku konsultacji przez Ministra Sprawiedliwości z Krajową Radą Sądownictwa powoływania i odwoływania prezesów sądów oraz możliwość zgłaszania kandydatów na sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa przez grupy 2 tys. obywateli.