„Nie ma chyba ani jednej polskiej rodziny, która nie była albo nie jest dotknięta niemiecką okupacją w latach 1939-1945. W Niemczech to barbarzyńskie bezprawie nie jest dostatecznie znane” – czytamy w pierwszym zdaniu apelu. Pod dokumentem podpisało się około 80 osób, między innymi były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering, byli przewodniczący Bundestagu Rita Suessmuth i Wolfgang Thierse oraz pełnomocnik rządu Niemiec ds. współpracy z Polską. Pod apelem podpis złożył również generał Wolfgang Schneiderhan, były generalny inspektor Bundeswehry.
– To nasz niemiecki obowiązek, aby przypominać o jednej z największych zbrodni czasów nazistowskich, jakim była napaść na Polskę i wymordowanie 6 milionów polskich obywatel – stwierdził Thierse.
Autorzy apelu jako miejsce powstania monumentu zasugerowali okolice Placu Poczdamskiego, konkretnie Askanischer Platz. W tym miejscu Fundacja Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie przygotowuje swoją wystawę o powojennych wypędzeniach. Wolfgang Thierse powiedział, że jest dobrym pomysłem, aby w pobliżu muzeum wypędzonych stanął pomnik ku czci polskich ofiar II wojny światowej.
Na razie nie wiadomo, kiedy pomnik mógłby powstać. Przypomina się, że budowę pomnika ofiar Holocaustu w Berlinie poprzedziła wieloletnia debata. Inicjatorzy apelu zasugerowali jednak, że przypadająca w 2019 roku 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, byłaby dobrą okazją do zaprezentowania projektu.
W centrum Berlina stoją już trzy pomniki poświęcone ofiarom III Rzeszy. Są to monumenty ku czci zamordowanych Żydów, homoseksualistów oraz Romów.