Ankieterzy Centrum Badania Opinii Społecznej poprosili Polaków, by ocenili swój poziom zaufania do poszczególnych polityków i przyznali im oceny w skali od -5 do 5, gdzie „-5” oznacza głęboką nieufność, „0” to obojętność, a „5” świadczy o pełnym zaufaniu. Ostateczny wynik podano w procentach.
69 prezydenta Andrzeja Dudy wciąż robi wrażenie, choć jest to 5-punktowy spadek w porównaniu z poprzednim tygodniem. Druga w rankingu zaufania Beata Szydło osiągnęła wynik aż o 13 punktów proc. gorszy, a trzeci Paweł Kukiz ma już o 18 punktów proc. mniejszy wskaźnik zaufania. Czwarty jest wicepremier Mateusz Morawiecki z 48 proc. zaufania.
Kto wyciąga wnioski z rankingów zaufania?
Po drugiej stronie rankingu znajduje się tradycyjnie szef MON Antoni Macierewicz. Nie ufa mu aż 55 proc. Polaków. Kiepsko oceniamy też liderów dwóch największych partii w polskim Sejmie: Jarosława Kaczyńskiego (48 proc. nieufności) i Grzegorza Schetynę (46 proc. nieufności), obaj panowie niewiele robią sobie jednak z tego typu badań.
Na refleksję dotyczącą utrzymujących się od dłuższego czasu kiepskich wyników nie zdobył się także Ryszard Petru (w tym miesiącu 42 proc. nieufności). Wnioski z podobnych badań wyciągają jednak jego koledzy z partii, którzy licznie stanęli do konkurencji o fotel lidera Nowoczesnej. W szranki z dotychczasowym szefem stanie Katarzyna Lubnauer, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Paweł Pudłowski i Piotr Misiło.