Beata Szydło stanęła na czele Rady Ministrów w listopadzie 2015 roku po podwójnym zwycięstwie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości, wcześniej z sukcesem kończąc kampanię Andrzeja Dudy, który objął urząd prezydenta. Przez ostatnie dwa lata trzecia w historii Polski po 1989 roku kobieta na stanowisku premiera reprezentowała Polskę za granicą i pełniła liczne obowiązki w kraju.
Czytaj też:
Pierwszy komentarz Beaty Szydło po rezygnacji ze stanowiska premiera
W ostatnich tygodniach cieniem na pracy rządu kładł się temat rekonstrukcji. Choć Beata Szydło wcześniej wielokrotnie zapewniała, że „rekonstrukcję się przeprowadza, a nie się o niej dyskutuje”, ona sama doświadczyła ze strony macierzystej partii sytuacji wręcz odwrotnej – temat zmian w rządzie był rozgrywany medialnie. Ostatecznie partia zaczęła od wymiany osoby kluczowej – premiera.
Niezależnie od tego premier wywiązywała się z obowiązków. Jak wyglądał schyłek rządów Beaty Szydło? Wśród najważniejszych aktywności premier wymienić trzeba z pewnością spotkanie z Emmanuelem Macronem w Paryżu, udział w posiedzeniu Rady Europejskiej i wizytę w Abidżanie, gdzie Szydło reprezentowała Polskę na V szczycie Unii Afrykańskiej i Unii Europejskiej. Nie zabrakło też wizyt krajowych – w Rzeszowie na Kongresie 590 czy w Rudzie Śląskiej z okazji Barbórki.
Galeria:
Beata Szydło rezygnuje ze stanowiska premiera. Tak wyglądały ostatnie tygodnie jej pracy