– Jeśli Komisja Europejska uzna, że wprowadzenie artykułu będzie konieczne, wesprzemy tą decyzję – powiedziała Angela Merkel. – Będę wspierał wszelkie działania Komisji, które bronią spójności zasad UE – zadeklarował prezydent Macron.
20 grudnia Komisja Europejska będzie analizować ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, przyjęte przez polski parlament. Wtedy podjęta zostanie decyzja czy aktywować wobec naszego kraju procedury zawarte w artykule siódmym Traktatu o UE. – Mam nadzieję, że Komisja Europejska nie uruchomi art. 7 unijnego traktatu wobec Polski – powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Ogłosił również, że zaproponował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu spotkanie w liście gratulacyjnym, ale nie dostał odpowiedzi.
Sprawa dotyczy działań Unii Europejskiej w sprawie ewentualnego uruchomienia postępowania zgodnie z artykułem siódmym Traktatu o UE. W jego wyniku kraj mógłby zostać objęty w przyszłości sankcjami za „stwierdzenie ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości Unii”. Dotychczas Komisja Europejska nie zdecydowała się użyć artykułu. Decyzję, czy u państwa zrzeszonego w UE wystąpiło wspomniane naruszenie wartości organizacji, podejmują pozostali członkowie Unii większością czterech piątych. Wcześniej wymagana jest zgoda Parlamentu Europejskiego. Decyzję o objęciu kraju sankcjami musi zaaprobować jednogłośnie szczyt unijny.