Galeria:
Małpy sklonowane metodą transferu jądra komórkowego
Makaki przyszły na świat w laboratorium w Szanghaju w Chinach. Zhong Zhong narodził się osiem tygodni temu. Jego imię pochodzi od słowa oznaczającego naród chiński lub ludzi. Hua Hua urodziła się sześć tygodni temu.
Naukowcy twierdzą, że tego typu eksperymenty ze zwierzętami, które są genetycznie podobne do człowieka, będą przydatne w badaniach nad ludzkimi chorobami. Qiang Sun z Chińskiej Akademii Nauk powiedział, że sklonowane małpy będą niezbędne jako modele do badania chorób o podłożu genetycznym, w tym niektórych nowotworów, zaburzeń metabolicznych i immunologicznych. Naukowcy przekonują, że Zhong Zhong i Hua Hua karmione są butelką i obecnie rosną normalnie. Oczekują, że w najbliższych miesiącach urodzi się więcej klonów makaków.
Małpki poszły w ślady owieczki
BBC zwraca uwagę na fakt, że makaki sklonowano metodą transferu jądra komórkowego. To ta sama technika, którą wykorzystano przy klonowaniu słynnej owieczki Dolly dwie dekady temu. Prof. Robin Lovell-Badge ostrzega jednak, że technika zastosowana do klonowania Zhong Zhong i Hua Hua pozostaje „bardzo nieefektywną i niebezpieczną procedurą”.
Nie brakuje również osób, które sprzeciwiają się wszystkim metodom klonowania. Krytycy twierdzą, że takie działania budzą obawy natury etycznej, zbliżając świat do klonowania ludzi.