Tytułem tegorocznego LSE Polish Economic Forum było: „Stulecie niepodległości. Romantyczne cele, realistyczne środki”. – Naszym romantycznym celem jest realny wpływ na rozwój polskiego biznesu i edukacji. Realistycznymi środkami są dyskusje o Polsce podczas Forum oraz inicjatywy, takie jak konkurs start-upowy dla polskich przedsiębiorców, raport naukowy o polskim i brytyjskim systemie edukacji wyższej oraz Fundacja Polish Business Society, która w tym roku przyzna polskim studentom pierwsze stypendia na naukę w Wielkiej Brytanii – mówi Krzysztof Stefanowicz, współprzewodniczący stowarzyszenia LSE Polish Business Society, które organizuje Forum.
Prezydent: Czekamy na państwa z dużymi nadziejami
VII edycję wydarzenia otworzyło wystąpienie doradcy prezydenta RP Andrzeja Dudy, prof. Cezarego Kochalskiego, który odczytał list od głowy państwa. „Liczę, że absolwenci reprezentowanych tu brytyjskich uczelni będą powracać do ojczyzny, aby realizować swoje zawodowe ambicje i jak najlepiej spożytkować zdobytą wiedzę dla rozwoju kraju. Państwa kwalifikacje, z racji studiowania w środowisku międzynarodowym, są szczególnie cenne. Chcę zapewnić, że czekamy na państwa z dużymi nadziejami”, zaznaczył prezydent.
Gotówka przejdzie do historii
W pierwszej debacie PEF2018, dotyczącej globalnego wyścigu bankowości cyfrowej, prowadzonej przez redaktora naczelnego Business Insider Polska, Łukasza Grassa, uczestniczyli: Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej w Visa; Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Bank Śląski; Michał Krupiński, prezes banku Pekao SA; Przemysław Gdański, prezes BGŻ BNP Paribas; Szymon Wałach, dyrektor pionu klienta detalicznego w PKO Banku Polskim i Hubert Rachwalski, CEO Nethone, należącej do grupy Daftcode. Prelegenci zgodnie przyznali, że skutkiem przemian technologicznych będzie wyjście kart płatniczych z użycia, a gotówka wkrótce przejdzie do historii. Liderzy polskiego sektora bankowego uważają, że oddziały bankowe pozostaną częścią krajobrazu na dłużej, lecz ze względu na wysokie koszty utrzymania oraz zmieniające się preferencje klientów, obsługa w oddziałach będzie skupiona na ich indywidualnych potrzebach i w znacznej mierze zautomatyzowana.
Polska - raj dla inwestorów?
Dyskusję na temat tego, czy Polska jest atrakcyjnym krajem dla inwestorów podjęli Jacek Poświata z Bain&Company; Tomasz Domogała, właściciel firmy inwestycyjnej TDJ; Krzysztof Krawczyk, szef biura CVC w Polsce; Marcin Petrykowski, dyrektor S&P w Polsce; Karol Bach, dyrektor zarządzający mBanku i George Świrski, założyciel i partner zarządzający Abris Capital Partners. W panelu moderowanym przez Grzegorza Nawrockiego goście przedstawili różnice w inwestowaniu między funduszami rodzinnymi i funduszami private equity.
Po Brexicie
Ważnym tematem rozmów była również zmieniająca się sytuacja geopolityczna w Europie po Brexicie. O geopolityce dyskutowali przewodnicząca komisji spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego Danuta Hübner, podsekretarz stanu w MSZ Marek Magierowski oraz dr Stanley Bill z Uniwersytetu w Cambridge. Podczas panelu, moderowanego przez Marka Matraszka z CEC Government Relations, goście rozważali możliwe kierunki rozwoju Unii Europejskiej i przyszłości unii gospodarczo-walutowej. – Powinniśmy budować silną UE, która musi być w stanie możliwie ściśle współpracować ze Stanami Zjednoczonymi oraz Wielką Brytanią po Brexicie – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.
Wyzwania dla młodych przedsiębiorców
O rozproszonej geograficznie, polskiej scenie start-upowej dyskutowali Tytus Cytowski, założyciel Cytowski&Partners; Piotr Wilam, współtwórca Onetu i funduszu Innovation Nest; Paul Meehan, dyrektor regionalny Bain Europe oraz Stefano Perego, brytyjski dyrektor operacyjny w Amazon. W panelu moderowanym przez Romana Młodkowskiego goście rozmawiali o sztucznej inteligencji i podkreślili, że powstające start-upy, by odnieść sukces, muszą nie tylko wykorzystywać nowe technologie, lecz także - rozwiązywać istniejące problemy.
W trakcie Forum odbył się również finał „Start-up challenge”, konkursu dla młodych polskich przedsiębiorców. Przed jury, w którym zasiedli Sebastian Kulczyk, Krzysztof Krawczyk, Tytus Cytowski, Wojciech Szaniawski, prezes Arskom Group; Jan Habermann z Credo Ventures; Karol Górnowicz, CEO Skriware i Marcin Kowalik z Black Pearls VC, zaprezentowali się autorzy 5 pomysłów na start-up. Zarówno nagrodę publiczności, jak i nagrodę główną, zdobył Zbigniew Wojna, właściciel TensorFlight. – Zupełnie nie spodziewałem się tej nagrody. Wysłałem swoje zgłoszenie, bo chciałem poznać polskich inwestorów i sprawdzić się przed tak prestiżowym jury. Mam nadzieję, że ten konkurs pomoże rozwinąć mój biznes – przyznał laureat po ogłoszeniu wyników.
100 proc. przyszłości
Gościem specjalnym PEF2018 był Sebastian Kulczyk, który w rozmowie z Kasią Maderą z BBC podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi polskiego biznesu z perspektywy inwestora działającego za granicą i ujawnił, w jakie sektory biznesu nie chciałby inwestować. - Na pewno nie zainwestowałbym w broń, tytoń, mocne alkohole - zadeklarował najbogatszy Polak.
VII edycja LSE Polish Economic Forum odbyła się pod honorowym patronatem Antoniego Tajaniego, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Ambasady RP w Londynie, Polskiej Rady Biznesu i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Sponsorami wydarzenia były firmy Visa, TDJ, PKO, ING Bank Śląski, CEC Government Relations, Amazon, Abris, CVC, Daftcode, Nethone, Bank Gospodarstwa Krajowego i Pekao. Partnerem strategicznym wydarzenia była firma Bain&Company. - Młodzi ludzie nie stanowią 100 proc. społeczeństwa, ale w 100 proc. stanowią o naszej przyszłości. Przez angażowanie się w takie wydarzenia jak Forum chcemy pokazać młodym Polakom, że czekamy na ich powrót do Polski - zaznaczył Jacek Poświata, partner zarządzający w Bain&Co. Polska.