Biało-czerwona taśma ostrzegawcza pojawiła się na bramach lub drzwiach kilku poznańskich kościołów, m.in. fary poznańskiej, Bazyliki Archikatedralnej, kościoła pw. Wszystkich Świętych, kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożen Pociesznej, a także siedziby kurii Archidiecezji Poznańskiej na Ostrowie Tumskim. Doczepione plakaty i ulotki są związane z jutrzejszym „czarnym piątkiem”, którego głównym punktem jest protest w Warszawie. Na ulotkach było napisane „Czarny piątek Poznań”, „Strajk kobiet” oraz „Czarny piątek, jedziemy na Warszawę”.
Do redakcji portalu Onet.pl przesłano zdjęcia kościołów oraz informację: „W Poznaniu nocą z 21 na 22 marca kilka rzymskokatolickich kościołów zostało oznakowanych niczym miejsca zbrodni”. Zdjęcia zamieścił portal w swoim artykule.
„Czarny piątek”
Największa demonstracja kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego jest planowana w piątek 23 marca na godzinę 16 w Warszawie. Dokładna trasa przemarszu nie została jeszcze podana. Demonstracje mogą się odbyć również w wielu innych polskich miastach. „Sejmowy festiwal pogardy i nienawiści do kobiet trwa, właśnie odebrano głos organizacjom pozarządowym i posłom opozycji i przegłosowano projekt zakazu aborcji w Komisji „Sprawiedliwości” i „Praw Człowieka”. Nadal uważacie, że tego nie zrobią?” – zachęcają do udziału w manifestacji jej organizatorki ze Strajku Kobiet. „Zrobimy to, bo sytuacja po raz kolejny wymaga od nas mobilizacji. Od kwietnia 2016 my, kobiety, musimy stale mieć się na baczności, bo nie znamy dnia ani godziny, kiedy następny pomysłowy oszołom zamachnie się na naszą wolność” – podkreślają.
Do udziału w protestach zachęcają posłanki opozycji m.in. Joanna Scheuring-Wielgus, Kamila Gasiuk-Pihowicz czy Monika Wielichowska, a także prezydent Słupska Robert Biedroń.
Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała projekt „Zatrzymaj aborcję”
Obradom Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka przewodniczył poseł PiS Stanisław Piotrowicz, były prokurator z okresu PRL. – Proszę wczuć się w sytuację kobiet, ludzi, którzy staną przed taką sytuacją. Każda z nas, kobiet, musi mieć wolność wyboru, decyzji. Nikt w XXI w. nie ma prawa nam tego zabronić – mówiła Joanna Scheuring-Wielgus. – Niezależnie od poglądów politycznych, barw partyjnych, należy wesprzeć ten projekt, przy jednoczesnym pamiętaniu o osobach niepełnosprawnych i ich rodzinach – przekonywał Bartłomiej Wróblewski z PiS.
Ostatecznie komisja pozytywnie zaopiniowała projekt „Zatrzymać Aborcję”. Za głosowało 16 posłów, przeciw było 9, nikt się nie wstrzymał. W głosowaniu udział wzięło 25 posłów. Oznacza to, że projekt trafi teraz do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Czytaj też:
Poseł PiS o protestach kobiet: Może przyjdzie jakaś grupa lewackich frustratów