Jak informuje egyptindependent.com, w związku z coraz większą otwartością Arabii Saudyjskiej na współpracę z różnymi kulturami i państwami, kraj ten zawarł umowę z Watykanem. Porozumienie podpisane przez sekretarza generalnego Światowej Ligi Muzułmańskiej Sheikha Mohammeda bin Abdel Karim Al-Issa oraz prefekta Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kardynała Jean-Louisem Tauranem jest wyrazem chęci obu strony do osiągnięcia wspólnych celów.
Swoboda dla chrześcijan
Na mocy tej umowy, chrześcijanie będą mogli bez przeszkód budować swoje świątynie w Arabii Saudyjskiej. Jak zaznaczyła strona arabska, jest to troska o obronę ważnej roli religii i kultury oraz wyraz wyrzeczenia się przemocy, ekstremizmu i terroryzmu na rzecz osiągnięcia bezpieczeństwa i stabilności na świecie.
Podczas spotkania ustalono także, że ustanowiony zostanie wspólny komitet koordynujący, w skład którego będzie wchodziło po dwóch przedstawicieli każdej ze stron. Komitet będzie obradował raz na dwa lata, a jego spotkania będą odbywały się na przemian w Rzymie oraz w jednym z miast wybranych przez Światową Ligę Muzułmańską.
Po spotkaniu kardynał Tauran przyznał, że popiera równe traktowanie wszystkich obywateli Arabii Saudyjskiej, niezależnie od wyznawanej przez nich religii. Stwierdził także, że spotkanie z przedstawicielem arabskiego państwa to „początek zbliżenia” oraz „znak, że władze saudyjskie są teraz gotowe,by nadać krajowi nowy wizerunek”.
Czytaj też:
Wkrótce licytacja lamborghini papieża Franciszka. Na co przeznaczy dochód ze sprzedaży?