Barak Ravid ujawnił, że w siedzibie Mosadu oraz w Wiedniu doszło do serii tajnych spotkań przedstawicieli Polski oraz Izraela. Dziennikarz twierdził, że na prośbę polskiego szefa rządu premier Izraela Benjamin Netanjahu wyznaczył swoich dwóch współpracowników, których zadaniem były negocjacje z „dwoma parlamentarzystami PIS, bliskimi Morawieckiemu”. W odpowiedzi na te słowa szef kancelarii premiera Michał Dworczyk stwierdził tylko, że prace nad projektem nowelizacji oraz treścią polsko-izraelskiej deklaracji trwały od kilkunastu tygodni.
Izraelski dziennikarz Barak Ravid podał powołując się na źródła w izraelskim rządzie, że negocjatorami deklaracji pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim a Benjamin Netanjahu, która towarzyszyła nowelizacji ustawy o IPN byli europosłowie Ryszard Legutko oraz Tomasz Poręba.
Nowelizacja ustawy o IPN
W środę 27 czerwca w błyskawicznym tempie przez Sejm i Senat przyjęta została nowelizacja ustawy o IPN, której głównym założeniem jest odejście od karania za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy. Chodzi o uchylenie art. 55a, który grozi m.in. więzieniem za przypisywanie publicznie i wbrew faktom polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez hitlerowskie Niemcy. Nowelizacja została już podpisana przez Andrzeja Dudę.
Benajamin Netanjahu oraz Mateus zMorawiecki wydali również wspólną deklarację, która na początku lipca ukazała się na łamach wielu izraelskich mediów. Pełna treść deklaracji premierów Polski i Izraela:
Czytaj też:
Wspólna deklaracja premierów Polski i Izraela. Oto treść dokumentu