John McCain zmarł w sobotę 25 sierpnia. Z krótkiego oświadczenia wydanego przez jego biuro dowiadujemy się, że 81-latek „odszedł w otoczeniu rodziny”.
Głos po śmierci McCaina zabrał na Twitterze prezydent USA Donald Trump. „Moje kondolencje i mój najszczerszy szacunek dla rodziny senatora Johna McCaina, nasze serca i modlitwy są z wami!” – napisał.
W lipcu 2017 r. u McCaina zdiagnozowano raka mózgu (glejaka). Od tamtej pory polityk poddawał się terapii.
Przerwał leczenie
Dwa dni temu w mediach pojawiła się informacja o tym, że McCain podjął decyzję o niekontynuowaniu leczenia. W oświadczeniu rodziny podano, że na decyzję 81-latka wpłynął szybki postęp jego choroby i podeszły wiek. „Z właściwą sobie silną wolą postanowił nie kontynuować leczenia” – czytamy w komunikacie.
Senator Mitch McConnell na Twitterze wyraził smutek z powodu deklaracji weterana republikanów. „Jesteśmy tak szczęśliwi, że możemy nazywać go naszym przyjacielem i kolegą. John, Cindy (żona polityka – red.)i cała rodzina McCainów – łączymy się z wami w modlitwach w tym niezwykle trudnym czasie” – napisał McConnell. Gubernator Arizony Doug Ducey określił McCaina mianem „amerykańskiego bohatera”, który zawsze stawiał kraj na pierwszym miejscu.
Kim był John McCain?
Republikanin John McCain był senatorem nieprzerwanie od 1987 roku. W przeszłości służył w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych, m.in. w czasie kryzysu kubańskiego w 1962 roku, a w 1967 roku podczas wojny w Wietnamie został zestrzelony nad Hanoi i przez 6 lat był przetrzymywany jako jeniec wojenny.
McCain w 2000 roku ubiegał się o prezydenturę w USA, przegrywając jednak z ówczesnym gubernatorem Teksasu George'em W. Bushem, którego Republikanie wybrali na swojego kandydata w walce o Biały Dom. W 2008 roku Partia Republikańska wybrała McCaina jako swojego kandydata. Przegrał jednak z kandydatem demokratów Barackiem Obamą.
Czytaj też:
Tajemnicza śmierć turystów w Egipcie. Co wydarzyło się w Hurghadzie?