Ponieważ na paskach wielokrotnie pojawiały się dość kontrowersyjne hasła, w mediach społecznościowych publikowano wiele przeróbek oraz memów. W lipcu uruchomiono nawet specjalną stronę internetową, która umożliwiała wygenerowanie własnej, prześmiewczej wersji paska z głównego wydania „Wiadomości” TVP1. Po kilku dniach witryna została zamknięta. Sprawą zajęli się prawnicy TVP, którzy analizowali generator m.in. pod kątem ochrony dóbr osobistych, wykorzystania logotypu Telewizji Polskiej oraz wykorzystania wizerunku pracowników.
Tymczasem jak podaje portal Wirtualne Media, w sieci pojawił się kolejny tego typu generator. Nowa strona pozwala wygenerować memy z paskiem i wizerunkiem prowadzących „Wiadomości” Krzysztofa Ziemca lub Danuty Holeckiej. Jej twórcy twierdzą, że „chcą w ten sposób walczyć z tępą propagandą”. Według autorów strony do tej pory utworzono blisko 100 tysięcy memów z użyciem pasków TVP.
Kto pisze paski w TVP?
Z ustaleń dziennikarzy „Gazety Wyborczej” wynika, że za tworzenie pasków są odpowiedzialni w większości nieznani opinii publicznej dziennikarze. W większości są to młode kobiety, które nie udzielają się politycznie w mediach społecznościowych. W sumie za pisanie pasków jest odpowiedzialnych 10 osób. Ich praca jest rozpisana na trzy zmiany: 5-11, 11-16 oraz 16-24. Za każdy dyżur tzw. paskowi otrzymują wynagrodzenie w wysokości 300 złotych. Według dziennikarzy „Gazety Wyborczej” niemal za każdym razem dyżurni otrzymują polecenia od kierownictwa redakcji dotyczące tego, jakie treści mają się pojawić na paskach informacyjnych.
Zapraszamy do obejrzenia galerii oryginalnych pasków, które pojawiły się na antenie TVP.
Czytaj też:
Dziennikarz i podróżnik bez zaproszenia do TVP2 z powodu orientacji seksualnej?
Najlepsze paski informacyjne z "Wiadomości" TVP