Według TVN24 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął rozpoznawanie wniosku złożonego przez polski Sąd Najwyższy. Zawiera on pięć pytań prejudycjalnych, które dotyczą m.in. zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów jako zasad prawa unijnego. – Decyzje mogą być bardzo różne, ale Trybunał Sprawiedliwości UE jest władny podjąć decyzję o zabezpieczeniu poprzez poparcie stanowiska SN lub wydać własne oświadczenie w tej sprawie – powiedział w rozmowie z TVN24 Waldemar Żurek, były rzecznik KRS. – Myślę, że ma to duże znaczenie nie tylko dla sądownictwa, ale również dla kraju. Myślę, że Trybunał doskonale zna sytuację w Polsce i będzie podejmował dobre dla nas decyzje – podkreślił Michał Laskowski, rzecznik SN.
SN zawiesza stosowanie ustawy...
Sąd Najwyższy przedstawił pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz zawiesił stosowanie przepisów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Pytania zadane przez SN dotyczą zasady nieusuwalności sędziów, wykładni przepisów prawa unijnego w kontekście przepisu ustawy o SN uzależniającego możliwość dalszego orzekania po ukończeniu 65 roku życia, wykładni dyrektywy UE dotyczącej dyskryminacji ze względu na wiek oraz obowiązków SN w zakresie stosowania środków zabezpieczających oraz
...Kancelaria Prezydenta odpowiada
Po kilku godzinach od ogłoszenia tej decyzji odniosła się do niej Kancelaria Prezydenta. „Dzisiejsze działanie Sądu Najwyższego, polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN, nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec Prezydenta RP, ani jakiegokolwiek innego organu” – napisano w oświadczeniu. „Sąd Najwyższy wykreował, w oparciu o przepisy ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, instytucję dotychczas nieznaną i niestosowaną w polskim porządku prawnym, tj. instytucję zawieszenia stosowania przepisów ustawy, w szczególności wobec podmiotów, które nie są stronami postępowania, tj. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Krajowej Rady Sądownictwa. W ocenie Kancelarii Prezydenta RP, w polskim prawie nie ma przepisów będących prawidłową podstawą takiego działania Sądu Najwyższego” – czytamy w oświadczeniu KPRP.