Przypomnijmy, że w czwartek na forum niemieckiego parlamentu wystąpiła szefowa Fundacji Otwarty Dialog, która została objęta zakazem wjazdy do strefy Schengen. Kozłowska przyjechała do stolicy Niemiec na zaproszenie grupy posłów, by dyskutować o praworządności w Polsce i na Węgrzech. Wizyta Ludmiły Kozłowskiej była możliwa dzięki wydaniu jej przez ambasadę RFN specjalnej wizy uprawniającej do czasowego przebywania na terenie Niemiec.
W spotkaniu uczestniczyło kilkunastu posłów. Kozłowska z rozmowie z Deutsche Welle tłumaczyła, że opowiadała niemieckim politykom o „ataku władz w Polsce na społeczeństwo obywatelskie, niezależne media i praworządność”. Swoją sytuację wskazała jako przykład takich działań.
Przypomnijmy, że Kozłowska została deportowana z terytorium Unii Europejskiej po wpisaniu jej do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) przez władze polskie. Tłumaczono wówczas, że stało się to na skutek otrzymania negatywnej opinii ABW dotyczącej wniosku Kozłowskiej o otrzymanie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego w UE. Wątpliwości ABW dotyczyły finansowania Fundacji Otwarty Dialog, prowadzonej przez Kozłowską.
MSZ: Zakaz obowiązuje
W związku z wizytą Kozłowskiej w Niemczech do MSZ został wezwany ambasador RFN w Polsce Rolf Nikiel. Podczas spotkania wiceminister Andrzej Papierz poinformował, że „w ocenie strony polskiej przyznanie wizy krótkoterminowej LTV Pani Ludmile Kozłowskiej było nieuzasadnione”.
„Decyzja o wpisaniu Pani Kozłowskiej do SIS została podjęta na podstawie informacji uzyskanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zebrany materiał nie pozostawia wątpliwości co do nieprzejrzystości źródeł, z których finansowana jest Fundacja Otwarty Dialog. Polskie służby otrzymały również istotne informacje od służb partnerskich” – podkreślono w komunikacie MSZ.
„Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazał oficerom łącznikowym niemieckich służb specjalnych i policyjnych szczegółowe informacje, w oparciu o które podjęta została decyzja o wpisaniu Pani Ludmiły Kozłowskiej do SIS. Pismo z informacjami w tej sprawie ABW skieruje do służb partnerskich wszystkich krajów Strefy Schengen” – podkreślił polski resort dyplomacji. W komunikacie zaznaczono że zakaz wjazdu na terytorium RP i Unii Europejskiej nałożony na Kozłowską wciąż obowiązuje.
Rozmowa prezydentów
Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że w czwartek na Łotwie prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali o wysłuchaniu w Bundestagu. – Prezydent podkreślił, że tego typu przedsięwzięcia nie służą budowie dobrych relacji i zaufania pomiędzy naszymi krajami – zdradził Szczerski. Ze słów prezydenckiego ministra wynika, że Walter Steinmeier obiecał zainteresowanie tą sprawą.
Czytaj też:
Prezes Fundacji Otwarty Dialog wydalona z Polski i z UE