Przypomnijmy, że w 2016 roku Prokuratura Krajowa wydała decyzję, na mocy której nakazano przeprowadzenie ekshumacji szczątków wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, które nie zostały spopielone. Sprzeciwiała się temu część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, a w sprawie interweniował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich. 28 października 2016 Prokuratura Krajowa poinformowała, że „nie ma prawnej możliwości składania zażaleń na decyzje prokuratury w tej sprawie”.
ETPC: Naruszenie praw człowieka
Skargę do Trybunału w Strasburgu złożyły w kwietniu 2017 roku Ewa Solska i Małgorzata Rybicka, których mężowie zginęli 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. W środę 20 września Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał orzeczenie, w którym przyznał rację rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej, które sprzeciwiały się ekshumacjom.
Jak relacjonował ze Strasburga Michał Tracz z TVN24 International, ETPC powołał się na 8. Konwencji Praw Człowieka, który mówi, że „każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego”. Zdaniem Trybunału, decyzja polskiej Prokuratury o przymusowych ekshumacjach naruszyła tę zasadę. Obu rodzinom przyznano po 16 tysięcy euro zadośćuczynienia.