Na nagraniu z tego momentu widać, że uderzenie było całkiem mocne, bowiem na twarzy pierwszej damy pojawił się wyraźny grymas. Melania Trump straciła też na moment równowagę, ale po chwili powróciła już do zwyczajowego szerokiego uśmiechu. Żona prezydenta USA odbywa swoją pierwszą wizytę w Afryce. Jest to również jej pierwsza tak długa samodzielna podróż międzynarodowa jako pierwszej damy.
Na mapie podróży Melanii Trump po Afryce znalazły się Ghana, Malawi, Kenia i Egipt. Choć cel jej wizyty nie został precyzyjnie wyjaśniony, amerykańskie media zgodnie podkreślają, że żona Donalda Trumpa z właściwą sobie gracją reprezentowała kraj, z niegasnącym uśmiechem biorąc udział w spotkaniach z przywódcami, ich żonami i innych aktywnościach, jak wizyty w szkołach, sierocińcach czy rezerwatach dla dzikich zwierząt.
Właśnie podczas wyprawy do jednego z nich – Parku Narodowego w Nairobi, Pierwsza Dama zdecydowała się na kontrowersyjny strój. O krytyce, jaka na nią z tego powodu spadła, donoszą m.in. amerykańskie „New York Times”, „CNN” czy brytyjski dziennik „The Guardian” i telewizja Sky News.
Melania Trump a kolonializm
Wszystko za sprawą kapelusza, który założyła Pierwsza Dama w trakcie safari, podczas którego pracownicy parku pokazywali jej dzikie zwierzęta w nim mieszkające. Melania Trump zdecydowała się bowiem na kapelusz przypominający tzw. hełm korkowy lub tropikalny. Nakrycie głowy stało się jednym z symboli europejskiego kolonializmu. Było chętnie używane przez najeźdźców ze Starego Kontynentu, gdyż skutecznie chroniło głowę i twarz od słońca.
Na niestosowność pojawienia się w Afryce w kapeluszu nawiązującym do kolonializmu i wyzysku czarnych przez białych zwróciła uwagę m.in. Kim Yi Dionne, profesor nauk politycznych z Uniwersytetu Kalifornijskiego, specjalizująca się w polityce afrykańskiej. Dionne zarzuciła Pierwszej Damie, że jej strój oddaje brak zrozumienia, czym jest Afryka w 2018 roku. – To jak przyjście na spotkanie z pochodzącymi z Afryki pracownikami plantacji bawełny w mundurze konfederaty – skomentował na Twitterze Matthew Carotenuto, koordynator studiów afrykanistycznych na St. Lawrence University. – Kontekst ma znaczenie – dodał.
Czytaj też:
Melania Trump w ogniu krytyki. Taki strój założyła podczas wizyty w Afryce
Melania Trump w Afryce. Jej kapelusz wywołał kontrowersje