Ponieważ miejsca rozmieszczenia elementów tarczy są stosunkowo blisko Rosji, trzeba było wcześniej to z nią przedyskutować - powiedział szef niemieckiej dyplomacji w wywiadzie, który ukaże się w poniedziałek na łamach dziennika gospodarczego "Handelsblatt".
"Z uwagi na strategiczną naturę tego projektu, wzywam do ostrożnej postawy i intensywnego dialogu z wszystkimi partnerami, których bezpośrednio lub pośrednio to dotyczy" - powiedział Steinmeier.
USA zaproponowały Polsce i Czechom umieszczenie na terytorium tych państw wyrzutni rakiet przechwytujących i stacji radarowej, będących elementami tarczy antyrakietowej, chroniącej przed tzw. nieprzewidywalnymi państwami.
Komentując krytykę prezydenta Rosji Władimira Putina wobec USA za plany rozmieszczenia w Europie Środkowej elementów tarczy antyrakietowej, Steinmeier ocenił, że była ona "szczególnie mocna".
10 lutego podczas 43. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Putin ostrzegł USA, że rozmieszczanie tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej rozpocznie nowy etap zbrojeń i zagroził, że Rosja odpowie na to wyzwanie.
Tarcza antyrakietowa ma bronić USA i Europę przed atakiem ze strony takich państw jak Iran, dysponujących ograniczonym arsenałem rakiet średniego i dalekiego zasięgu. Politycy amerykańscy podkreślają, że tarcza nie jest skierowana przeciwko Rosji.
ab, pap