– Rosja naruszyła porozumienie, które łamie od wielu lat – powiedział Donald Trump dziennikarzom. – Nie wiem, dlaczego prezydent Obama nie negocjował tego i nie wycofał się, ale my nie pozwolimy im naruszać porozumienia nuklearnego i konstruować broni, kiedy nam tego nie wolno – dodał. Trump podkreślił, że Stany Zjednoczone są tymi, którzy „pozostali przy umowie i jej dotrzymali”.
CNN informuje, że to nie pierwszy raz, kiedy USA krytycznie odnoszą się do rosyjskich działań odnośnie traktatu INF. Ambasador USA przy NATO, Kay Bailey Hutchison, kilka tygodni temu argumentowała, że Rosja rozwija rakiety średniego zasięgu.
Czego dotyczy traktat?
Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces (INF Treaty), czyli traktat INF „Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu”, to umowa zawarta 8 grudnia 1987 r. w Waszyngtonie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim. Dotyczyła całkowitej likwidacji arsenałów rakietowych pocisków balistycznych pośredniego (IRBM) oraz średniego zasięgu (MRBM) obu układających się stron, a także zakazu produkcji, przechowywania i używania.
Traktat został podpisany przez ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana i I sekretarza KC KPZR Michaiła Gorbaczowa. Do 1991 r. zniszczono 2700 radzieckich i amerykańskich pocisków w ramach realizacji umowy.
Czytaj też:
Dżihadyści chcieli zaatakować Donalda Trumpa. Ujawniono sensacyjne szczegóły