Za wyborem Agnieszki Dudzińskiej na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka głosowało 232 posłów (222 polityków z PiS, 6 z Wolnych i Solidarnych oraz 4 niezależnych). Przeciw głosowało 184 parlamentarzystów (126 z Platformy Obywatelskiej, 24 z Kukiz'15, 20 z Nowoczesnej, 10 z PSL-UED, 2 niezależnych oraz 2 z Liberalno-Społecznych).
Kim jest dr Agnieszka Dudzińska?
Dr Dudzińska jest związana na co dzień z Instytutem Studiów Politycznych PAN. W latach 2013-14 była wiceprezesem PFRON. Angażuje się we wspieranie osób z niepełnosprawnościami, m.in. w stowarzyszeniu Nie-Grzeczne Dzieci. Jak czytamy na stronie niegrzecznedzieci.org.pl, Dudzińska była zaangażowana np. w tworzenie sieci domów treningowych dla osób z różnego typu niepełnosprawnościami w Warszawie.
Trudny wybór RPD
W sierpniu tego roku po dziesięciu latach zakończyło się urzędowanie Marka Michalaka jako RPD. We wrześniu wymaganej bezwzględnej większości głosów nie otrzymała ani Ewa Jarosz, którą poparły PO, Nowoczesna i PSL, ani Paweł Kukiz-Szczuciński - kandydat Kukiz'15. Wcześniejsza kandydatka PiS Sabina Zalewska wycofała się sama po tym, jak zarzucono jej plagiatowanie prac naukowych. Na początku października o urząd RPD ubiegała się Dudzińska, jednak również nie zdobyła wymaganej większości głosów.
Czytaj też:
Sejm ustanowił 12 listopada dniem wolnym od pracy. Nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać