Wydawnictwo Fronda wydało poszerzoną wersję biografii Zbigniewa Herberta "Pan od poezji" opracowania Joanny Siedleckiej. Jakie nowe rozdziały znajdziemy w tej pozycji?
Pierwsze wydanie książki „Pan od poezji” było w 2003 roku nominowane do Nagrody Nike i Nagrody im. Józefa Mackiewicza. Jak czytamy na stronie wydawnictwa, jest to „barwna opowieść o życiu Pana Cogito od kolebki po grób”. Joanna Siedlecka dokumentuje kolejne etapy takie jak życie Herberta w Lwowie, Sopocie, Warszawie czy Paryżu. Przedstawia nam szkolnych kolegów poety, przyjaciół czy jego pierwszą miłość.
Drugie wydanie poszerzone zostało o sześć nowych rozdziałów:
-
„Czarne słońce” i „Przepraszam za męża” o Katarzynie Herbertowej w roli żony i wdowy po Herbercie;
-
„Sopot, Bieruta 8” o wielkiej pomocy udzielanej mu przez ukochaną kobietę i rodziców – o czym milczał, „podkręcając” swój mit samotnie zmagającego się z potworem komunizmu;
-
„Odwoływać nie będziemy” – o skutkach „Hańby domowej”, głośnego wywiadu Herberta z Jackiem Trznadlem o udziale polskich pisarzy w komunizmie;
-
„Dosięgnie mnie ręka tych panów” o Panu Cogito w trybach bezpieki;
- „Przystań”- portret wymarzonego mieszkania Poety na ulicy Promenada, które okazało się nafaszerowaną podsłuchami pułapką, z sąsiadem – tajnym współpracownikiem.
Data premiery książki: 27.11.2018
Źródło: Fronda