Kondukt z trumną zmarłego prezydenta Gdańska wyruszył o godzinie 17 z Europejskiego Centrum Solidarności. Zgodnie z wielowiekową tradycją tego miasta, ciało prezydenta złożono w Bazylice Mariackiej. Tego samego dnia przed 18:30 rozpoczęła się msza święta w intencji zmarłego. Pogrzeb Pawła Adamowicza zaplanowano na kolejny dzień – sobotę 19 stycznia.
Gdańszczanie tłumnie odprowadzali swojego prezydenta, który aż pięciokrotnie wybierany był na ten urząd. Konduktowi towarzyszyli także żołnierze marynarki wojennej, asystujący w pewnej odległości. Szlak pochodu prowadził m.in. nieopodal szkoły średniej, do której uczęszczał Paweł Adamowicz.
Flaga Gdańska na trumnie
Trumna z ciałem Pawła Adamowicza przez całą trasę przykryta była flagą Gdańska. Do Bazyliki Mariackiej wnieśli ją prezydenci miast: Rafał Trzaskowski z Warszawy, Jacek Karnowski z Sopotu, Jacek Jaśkowiak z Poznania, Krzysztof Żuk z Lublina, Zygmunt Frankiewicz z Gliwic oraz były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
W pochodzie uczestniczyli członkowie najbliższej rodziny zmarłego oraz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który później odprawił mszę świętą w intencji Adamowicza. W kościele obecni byli m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, pełniąca obowiązki prezydenta miasta Aleksandra Dulkiewicz oraz wicemarszałek Sejmu Bogdan Borusewicz.
W nocy zwłoki zostaną poddane kremacji. Msza pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się w sobotę 19 stycznia o godz. 12 w Bazylice Mariackiej. Planowane jest rozstawienie telebimów w różnych punktach Gdańska, by umożliwić jak największej liczbie odbiorców obejrzenie pogrzebowego nabożeństwa. Relację z tego wydarzenia będziemy prowadzić od rana na Wprost.pl.
Politycy tłumnie pożegnają Adamowicza
Na sobotniej uroczystości na pewno zobaczymy przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Piotra Glińskiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Jak podaje Radio Zet, na pogrzebie Pawła Adamowicza pojawią się także byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski oraz byli szefowie rządu: Waldemar Pawlak, Włodzimierz Cimoszewicz, Jerzy Buzek, Marek Belka oraz Kazimierz Marcinkiewicz. RMF FM podało, że Komisję Europejską mają reprezentować komisarz Elżbieta Bieńkowska i Marek Prawda.
Obecni będą także burmistrzowie Bremy, Rotterdamu, Lipska i Hamburga oraz były prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck. Pojawi się także blisko 300-osobowa delegacja Związku Miast Polskich: m.in. prezydenci Warszawy, Lublina, Gliwic, Wrocławia i Poznania oraz byli prezydenci Warszawy (Hanna Gronkiewicz-Waltz) i Wrocławia (Rafał Dutkiewicz), a także wielu polityków Platformy Obywatelskiej.
Prośba rodziny
– W imieniu rodziny prosimy o nieprzynoszenie kwiatów. We wszystkich tych miejscach będą wolontariusze i puszki, w do których będzie można wrzucać pieniądze na dwa cele, szczególnie bliskie Pawłowi Adamowiczowi, na Hospicjum im. ks. Dutkiewicza oraz na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – przekazała Aleksandra Dulkiewicz. – Rodzina prosi również o nieskładanie kondolencji.
Czytaj też:
Zastępczyni Pawła Adamowicza odczytała jego ostatni list. Nazwała go „testamentem”
Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza