„Facebook zablokował Ci konto? Pomożemy Ci się odwołać! Polska jest pierwszym krajem, w którym internauci mają możliwość odwołania się od decyzji o blokadzie treści” – napisał Adam Andruszkiewicz na Twitterze. Wiceminister cyfryzacji odsyła internautów do ministerialnej strony, na której można złożyć odpowiedni wniosek.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Za pośrednictwem Ministerstwa Cyfryzacji użytkownicy Facebooka mogą zgłaszać treści, które ich zdaniem zostały usunięte bezpodstawnie. Resort nie rozpatruje jednak wniosków dotyczących materiałów niezgodnych z prawem, takich jak promujących ustroje totalitarne czy naruszających prawa autorskie. Jeśli internauta publikował post zachęcający do przemocy lub zawierający zdjęcia intymne czy pokazujące nagość, również nie ma co liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Ministerstwo opublikowało także szereg innych warunków. Osoba wysyłająca zgłoszenie musi być pełnoletnia. Co więcej, musi to być autor usuniętej treści lub posiadacz zablokowanego. Z usługi można skorzystać wówczas, gdy portal odrzucił skargę dotyczącą usunięcia treści lub blokady konta albo nie udzielił na tę skargę odpowiedzi w ciągu 72 godzin.
Czytaj też:
Ministerstwo Energii: Do 2043 r. Polska powinna zbudować dwie elektrownie jądrowe