System 5P-42 Filin ma wywoływać u przeciwników halucynacje i wymioty. W ten sposób uniemożliwi m.in. celowanie do obiektów, na których został zamontowany. Zakłóca także działanie noktowizorów i urządzeń, które nakierowują pociski. Może być oczywiście używany nie tylko przez marynarkę, ale też na lądzie.
Jak wyjaśniają brytyjscy dziennikarze, stworzony przez Roselektronikę system wykorzystuje technologię laserową. To właśnie silne wiązki laserów oślepiają patrzących i poprzez „migotanie” wywołują u nich zawroty głowy, halucynacje i inne dolegliwości.
Na początek systemy 5P-42 Filin zostaną zamieszczone na dwóch fregatach: „Admirał Kasatonow” i „Admirał Gorszkow” W późniejszym czasie dołączą dwie kolejne, które aktualnie są w budowie. W swoim artykule „Times” podkreśla, że nowa broń z założenia nie ma być śmiertelna, a jedynie obezwładniająca.
Traktat INF zawieszony
Informacje o nowej broni pojawiły się zaledwie kilka dni po zawieszeniu przez USA i Rosję traktatu INF dotyczącego likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu. W piątek 1 lutego Stany Zjednoczone, które przez długi czas oskarżały Rosję o łamanie postanowień porozumienia podpisanego w 1987 roku, formalnie ogłosiły zawieszenie swoich zobowiązań podjętych w ramach traktatu. Dokument sygnowany przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa zakładał całkowitą likwidację arsenałów rakietowych pocisków balistycznych pośredniego i średniego zasięgu oraz zakaz produkcji tej broni.
Odpowiedź Rosji
W sobotę decyzję o zawieszeniu zobowiązań wynikających z traktatu z czasów zimnej wojny ogłosił także prezydent Rosji Władimir Putin. – Nasi amerykańscy partnerzy ogłosili, że zawieszają udział w traktacie, więc my czynimy podobnie – oświadczył. – Wszystkie nasze propozycje w tym zakresie pozostają aktualne, a drzwi do rozmów są otwarte – zapewnił przy tym Putin. Zapowiedział też, że Rosja rozpocznie pracę nad nowymi pociskami balistycznymi.
Czytaj też:
Wódka dumą polskiej Wikipedii. Zwyciężyła w konkursie na najlepsze hasło