W ostatnich latach zdrowie 89-letniego Jana Olszewskiego wyraźnie podupadło. Problemy polityka zaczęły się od udaru w 2011 roku. Później, w listopadzie ubiegłego roku były premier przewrócił się w swoim domu i zemdlał. Jak informował „Super Express”, przed kilkoma dniami znów trafił do szpitala.
„Zapewnił mnie, że mój mąż się nie męczył”
– Zemdlał w domu, nie ma z nim od tamtej pory żadnego kontaktu. Karetka go zabrała do szpitala. Byłam u męża w środę, ale jest nieprzytomny. Leży w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie na oddziale neurologicznym. Ale mieli go przewieźć na oiom – przekazała dziennikarzom żona polityka Marta Olszewska. Dodawała, że modli się o powrót męża do zdrowia i do domu. Były premier zmarł w czwartek wieczorem. – Nagle serce przestało bić. I nastąpił koniec – powiedziała Olszewska w rozmowie z „SE”.
Żona zmarłego polityka przyznała, że przy jej mężu czuwał wieloletni współpracownik i przyjaciel byłego premiera, Antoni Macierewicz. – Antek czuwał przy Janku prawie do końca w szpitalu. Zapewnił mnie, że mój mąż się nie męczył, nagle zasnął i nastąpił koniec – wyjaśniła Olszewska.
Pytana o to, kim był dla niej Jan Olszewski, wdowa po byłym premierze odpowiedziała, że „jej mąż był po prostu człowiekiem, a w tym zawiera się już wszystko”. – Janek był wspaniałym człowiekiem. Bardzo go kochałam i będzie mi go brakować. Wierzyłam, że lekarze go może z tego wyciągną – podsumowała.
Premier Jan Olszewski
Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie. W okresie II wojny światowej i okupacji był żołnierzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem powstania warszawskiego. W okresie PRL był działaczem opozycji demokratycznej i obrońcą w procesach politycznych. W latach 1991–1992 prezes Rady Ministrów, w latach 1991–1993 i 1997–2005 poseł na Sejm I, III i IV kadencji, twórca i przewodniczący Ruchu dla Rzeczypospolitej oraz Ruchu Odbudowy Polski, w latach 1989–1991 i 2005–2006 członek Trybunału Stanu, w latach 2006–2010 doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Kawaler Orderu Orła Białego.
Czytaj też:
Ostatni wywiad Jana Olszewskiego dla „Wprost”. „Jesteśmy bardziej podzieleni niż przed wojną”