Sondaż IBRiS przeprowadzony dla „Rzeczpospolitej” dotyczy wyborów do Parlamentu Europejskiego. Z badania wynika, że pozycja Zjednoczonej Prawicy (Prawo i Sprawiedliwość i sojusznicy) jest stabilna. Ten prawicowy obóz może liczyć na 36 proc. głosów. Koalicja Obywatelska w składzie Platforma Obywatelska i Nowoczesna, zdobyła 28 proc. poparcie. Ugrupowanie Roberta Biedronia „Wiosna” uzyskało 12 proc. głosów. Znalazło się na trzecim miejscu w sondażu IBRiS. Kolejne pozycje zajęły: Sojusz Lewicy Demokratycznej (6 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (5 proc.) i Kukiz’15 (5 proc.).
W skład KO wchodzą jednak nie tylko ugrupowania, które zostały uwzględnione w sondażu. Start z ramienia tej koalicji zadeklarował w sobotę Sojusz Lewicy Demokratycznej. Dzień później o dołączeniu do inicjatywy poinformowali Zieloni.
W sondażu IBRiS oprócz upodobań partyjnych zapytano także, czy badani wezmą udział w wyborach. 38 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 11 proc. „raczej tak”. Frekwencja wyniosłaby więc niespełna 50 proc.
Tworzenie list
„Rzeczpospolita” podaje, że KO tworzy się „w bólach”. Przy budowaniu szerokiej koalicji pojawia się również pewien problem. Dotyczy on tworzenia wspólnych list, a zwłaszcza uwzględniania na wysokich pozycjach polityków z wszystkich ugrupowań. Wciąż nie wiadomo. jaką decyzję podejmie Polskie Stronnictwo Ludowe. W najbliższą sobotę 23 lutego odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej tego ugrupowania. Podjęta zostanie wówczas decyzja, czy PSL wejdzie do szerokiej koalicji, czy też podejmie decyzję o samodzielnym starcie.
Czytaj też:
Czym Polacy kierują się przy wyborze partii? Wyniki sondażu