Przyznawany od 1991 r. tytuł Człowieka Roku „Wprost” to najstarsza tego typu polska nagroda. Wyróżnienie trafia w ręce osób, które w minionym roku wywarły największy wpływ na życie społeczne, polityczne czy gospodarcze w Polsce. Laureata wybiera redakcja tygodnika. Tylko raz, w 2014 roku, redaktorzy oddali decydujący głos w ręce czytelników, ograniczając się do wskazania nominacji.
Do kogo trafiała nagroda?
Laureatami tego tytułu w ciągu minionych lat byli prezydenci, premierzy, liderzy różnych politycznych opcji, ale nie samą polityką żyła Polska w ostatnich niemal 30 latach. W 2002 roku Człowiekiem Roku „Wprost” został Gunter Verheugen, w 2004 – Viktor Juszczenko. W 1996 roku tytuł trafił do Wisławy Szymborskiej, laureatki literackiej Nagrody Nobla, w 2007 – do trenera polskiej reprezentacji piłkarskiej, Holendra Leo Beenhakkera. Tytuł za 2010 rok odbierała znakomita biegaczka narciarska, mistrzyni olimpijska – Justyna Kowalczyk.
W gronie nagrodzonych są również osoby, które tytuł Człowieka Roku „Wprost” odbierały dwukrotnie – tak jak Jerzy Buzek, premier, a potem przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Leszek Miller – szef rządu i sygnatariusz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, czy wreszcie Donald Tusk – pierwszy po 1989 roku urzędujący premier, który dwukrotnie wygrał wybory parlamentarne.
Nagrodę Człowieka Roku „Wprost” za rok 2015 odebrał Jarosław Kaczyński, któremu przyznano ten tytuł również w 2005 roku. Rok później statuetka trafiła do Reprezentacji Polski w piłce nożnej. Za 2017 rok wyróżniony został premier Mateusz Morawiecki z zespołem gospodarczym ministrów. Kto zostanie laureatem nagrody za rok 2018? Odpowiedź na to pytanie poznamy już wkrótce.