"Nie sądzę, by naszym stosunkom pomagały tego rodzaju wypowiedzi. Mieliśmy ponad dziesięć formalnych spotkań z Rosjanami na temat systemu obrony antyrakietowej i dyskusji na forum Rady Rosja-NATO. Więc twierdzenie, że w jakiś sposób zaskoczyliśmy Rosję tym systemem, i mówienie takich rzeczy o Polsce i Czechach, które są niepodległymi krajami i członkami NATO, było niepotrzebne i nieuzasadnione" - oświadczyła Rice w niedzielę w telewizji Fox News.
Sekretarz stanu nawiązywała do znanego oświadczenia dowódcy rosyjskich strategicznych wojsk rakietowych generała Nikołaja Sołowcowa, który powiedział, że rosyjskie rakiety dosięgną cele w Polsce i Czechach.
"Rozszerzenie NATO i Unii Europejskiej to jedne z najwspanialszych wydarzeń epoki po zakończeniu zimnej wojny. Pomogły one w umocnieniu demokratycznej i bezpiecznej Europy. Rosja nie ma się czego obawiać z powodu sąsiadowania z krajami demokratycznymi" - powiedziała.
"A co do tarczy antyrakietowej, to nikt przecież nie będzie sugerował, że 10 rakiet przechwytujących rozmieszczonych w Polsce zagrozi tysiącom głowic rakietowych pozostających w rosyjskim arsenale. To byłoby śmieszne twierdzenie. W rzeczywistości chcemy współpracować z Rosją w sprawie obrony antyrakietowej" - dodała pani Rice.
Podkreśliła też, że nie uważa wcale, by stosunki między USA a Rosją wkraczały w fazę zimnej wojny. "Rosja to nie Związek Radziecki" - oświadczyła.
pap, em