Galeria:
Jan Paweł II
Przyszły papież, Karol Wojtyła, urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Był 264. papieżem oraz 6. suwerenem Państwa Watykańskiego a jego pontyfikat rozpoczął się 16 października 1978 roku.
Czytaj też:
Przyjaciel Jana Pawła II: W wadowickiej klasie mieliśmy dwóch antysemitów
Pontyfikat
Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II postawił duży nacisk na dialog między religiami, starał się poprawić relacje katolików z judaizmem, islamem, prawosławiem czy protestantami. Odwiedził 129 krajów, przebywając ponad 1,6 miliona kilometrów. Jan Paweł II był również papieżem, który wyniósł na ołtarze najwięcej osób.
2 kwietnia 2005
Ostatni raz wierni zobaczyli Jana Pawła II w środę 30 marca 2005 roku – papież stanął wtedy w oknie podczas tradycyjnej pory audiencji generalnej i pozdrowił wszystkich zebranych w milczeniu. 31 marca wieczorem papież był już umierający. Lekarze zajmujący się Janem Pawłem II stwierdzili u niego wstrząs septyczny oraz ciężką niewydolność kardiologiczną. Zmarł 2 kwietnia o godz. 21.37, co stwierdził papieski lekarz Carlo Buzonetti. To on wypowiedział słynne już słowa: „Odszedł do domu Ojca”.
Czytaj też:
Nie żyje lekarz czterech kolejnych papieży. Renato Buzonetti zmarł w wieku 92 lat
Beatyfikacja i kanonizacja
Proces beatyfikacyjny papieża rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie. Zakończono go 1 maja 2011 roku uznając Jana Pawła II błogosławionym. Świętym Kościoła katolickiego papieża ogłoszono 27 kwietnia 2014 roku. Dokonano tego podczas mszy kanonizacyjnej odprawianej po raz pierwszy w historii przez dwóch papieży – urzędującego raz emerytowanego. Poza Janem Pawłem II do grona świętych włączono również papieża Jana XXIII.
Czytaj też:
Co Jan Paweł II robił ws. pedofilii w Kościele? Kard. Stanisław Dziwisz zabrał głos