Seria zamachów na kościoły i hotele miała miejsce w Niedzielę Wielkanocną. Około godziny 9 rano zaatakowani zostali uczestnicy nabożeństwa w sanktuarium św. Antoniego w Kolombo, stolicy kraju. W tym samym mieście doszło także do ataków na hotele: Cinnamon Grand, Shangri-La Hotel oraz The Kingsbury. Kolejne zamachy miały miejsce w Negobombo w kościele św. Sebastiana oraz w mieście Batticaloa (Madakalapuwa) w kościele ewangelickim. Po południu zaatakowany został hotel w mieście Dehiwala-Mount Lavinia. Ostatnia eksplozja miała miejsce w prywatnym domu w dzielnicy Dematagoda w Kolombo podczas operacji policji prowadzonej w związku z zamachami.
Na razie służby niewiele mówią o sprawcach ataków, które prawdopodobnie były skoordynowane. Do tej pory aresztowano 24 osoby. Jak relacjonował korespondent BBC Azzam Ameen, miejscowe władze twierdzą, że są to w większości członkowie "radykalnie ekstremistycznej islamistycznej grupy".
Wśród ofiar zamachów są zarówno cudzoziemcy, jak i lokalni mieszkańcy. Portal „Daily Mirror” informował o zabitej osobie z Polski, ale MSZ nie potwierdziło oficjalnie tych doniesień. Komunikację z dotkniętym zamachami krajem utrudnia wprowadzenie godziny policyjnej i blokady mediów społecznościowych.
W związku z atakami terrorystycznymi na Sri Lance polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do przebywających w tym kraju Polaków o zachowanie szczególnej ostrożności.
Komentarze polityków
Do tych tragicznych wydarzeń odnieśli się politycy w mediach społecznościowych. Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że „trudno powstrzymać gniew przeciwko brutalnym i cynicznym terrorystom uderzającym w najważniejsze wartości”. Donald Tusk zapewnił, że „myślami jest z rodzinami zabitych w atakach na kościoły i hotele oraz z tymi, którzy wciąż walczą o życie„. „Nikt nie powinien czuć strachu, gdy praktykuje swoją wiarę” – czytamy z kolei we wpisie premier Wielkiej Brytanii na Twitterze.
„W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym chciałbym z głębi serca przekazać wszystkim poszkodowanym oraz rodzinom ofiar wyrazy najgłębszego współczucia” – napisał w depeszy kondolencyjnej skierowanej do prezydenta Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki Maithripala Sirisena prezydent RP Andrzej Duda. „My Polacy jesteśmy wstrząśnięci tą tragedią, która dotknęła ludzi w czasie, gdy obchodzone jest Święto nadziei i życia. W tych trudnych chwilach łączymy się w modlitwach z rodzinami wszystkich ofiar tej tragedii” – podkreślił.
Czytaj też:
Wołodymyr Zełenski – jak komik bez doświadczenia politycznego został prezydentem Ukrainy?