Dodał, że obecnie jest to utrudnione ze względów finansowych. "Nie może być tak, że egoistyczny interes jednej lub innej korporacji jest ważniejszy od interesu społecznego" - podkreślił Ziobro.
Przypomniał, że projekt wprowadza trzystopniowy system przyznawania specjalnej licencji. Będzie się mógł o nie ubiegać każdy, kto skończył wyższe studia prawnicze.
Zgodnie z projektem, licencja I stopnia uprawnia do udzielania porad prawnych "na etapie przedsądowym". Daje też prawo do występowania przed sądami pod nadzorem osoby posiadającej licencję II stopnia, adwokata lub radcy prawnego (z wyłączeniem spraw rodzinnych, opiekuńczych postępowań ws. nieletnich, spraw o przestępstwa, zastrzeżonych dla osób z licencją III stopnia). Po dwóch latach prowadzenia takiej działalności, uzyskuje się licencję II stopnia, która uprawnia do występowania przed sądami samodzielnie. Natomiast uprawnienia do uzyskania licencji III stopnia przysługują po zaliczeniu egzaminu prawniczego przed Prawniczą Komisją Licencyjną.
Komisja ta ma także sprawować nadzór nad działalnością osób świadczących usługi prawnicze. W jej skład nie mogą wchodzić członkowie samorządu adwokackiego, radcowie prawni oraz osoby posiadające licencję prawniczą.
ab, pap