Odnosząc się do związków partnerskich Grzegorz Schetyna podkreślił, że „czas najwyższy, aby każdy mógł mieć dostęp do informacji o najbliższej mu osobie, dowiedzieć się w szpitalu o stanie zdrowia i po niej dziedziczyć”. – Ostatnio już nawet pewna starsza pani w niewielkim mieście powiedziała do mnie w tej sprawie tak: dajmy ludziom żyć, co nam to przeszkadza – mówił.
– Chcemy Polskę uzdrowić. Z wami i dla was. Znów wyruszymy na spotkania, by spotkać was i bezpośrednio o tym rozmawiać. Nasza rozmowa musi się toczyć. Kiedy wygramy, zamieni się w szybkie i sprawne działanie. Jest wielka rzecz do zrobienia. Nazywa się Nowa Polska. Zróbmy to dla wszystkich, dla każdego bez wyjątku. Zróbmy to razem. I teraz. Do zobaczenia w Polsce – mówił Schetyna.
Referenda obligatoryjne
Schetyna zapowiedział, że Koalicja przedstawi jasny plan polityczny przez jesiennymi wyborami parlamentarnymi. – Nasza misja to pracować dla ludzi i im służyć, nawet kosztem politycznych sojuszy – podkreślał. Zapowiedział też, że chce, aby „wpływ ludzi na władzę nigdy nie ustawał”. – Dlatego chcemy, żeby referenda po zebraniu miliona podpisów miały charakter obligatoryjny – wyjaśnił. Mówił, że KO chce też wprowadzenia głosowania przez internet i jawności decyzji kadrowych i finansowych państwa.
Eliminacja węgla
Lider PO stwierdził, że „zmiany klimatyczne z trudem przebijają się do naszej świadomości”. – Pamiętajmy, że nie jesteśmy wyspą, ani tym bardziej oddzielną planetą. Załamanie klimatyczne na świecie obejmie nas tak samo, jak innych. Musimy działać i musimy to traktować jako twarde zobowiązanie – mówił. Zadeklarował, że w ciągu 8 lat Koalicja zredukuje zanieczyszczenie powietrza w Polsce do poziomu „bezpiecznego dla zdrowia”. – Zobowiązujemy się, że do 2030 r. wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r., w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r., w energetyce – zaznaczył.
Służba zdrowia
Schetyna powiedział, że KO chce, aby termin oczekiwania do lekarza specjalisty nie był dłuższy niż 21 dni. – Czekanie miesiącami i latami na poradę musi się skończyć. Oczekiwanie na ostry dyżur nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być po badaniach, diagnozie i lekarskiej decyzji – mówił. Dodał, że każdemu po 50 roku życia, będzie też przysługiwał pełen bilans zdrowotny. Zaznaczył też, że będzie „pełna dostępność” badań prenatalnych i opieka okołoporodowa „na najwyższym europejskim poziomie”.
Czytaj też:
Córka Pawła Kukiza przeszła przeszczep nerki. Polityk podziękował za wsparcie