Historia skazanego na dożywocie i wypuszczonego z więzienia po 20 latach Arkadiusza Kraski to opowieść o zbrodni sądowej dokonanej w majestacie prawa na człowieku, który nawet nie był w pobliżu miejsca przestępstwa. Tę poruszającą sprawę opisała Ewa Ornacka. Sprawdźcie, o czym jeszcze przeczytacie w nowym numerze „Wprost”.
– Już w 2002 r. prokurator Zapaśnik próbowała poprowadzić nowe śledztwo, bo wiedziała, że jestem niewinny, ale odstąpiła od czynności. Dzisiaj mam już pewność, że nie pozwolono jej działać – mówił Arkadiusz Kraska w rozmowie z Ewą Ornacką.
W numerze także:
- Druga kadencja miała być dla Jarosława Kaczyńskiego łatwiejsza. Już wiadomo, że nie będzie. W jej trakcie prezes PiS będzie musiał bowiem stawiać czoła nie tylko opozycji, lecz także frakcjom we własnym obozie. Kłopoty prezesa opisuje Eliza Olczyk.
-
– Donald Tusk ma największe szanse na wygranie wyborów prezydenckich, w dodatku jest w stanie swoją osobą połączyć całą opozycję – przekonuje w rozmowie z Olgą Wasilewską Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu.
- – Boję się, że Senat pod rządami opozycji z izby refleksji i zadumy szybko by się zmienił w izbę awantur i zadymy. Dlatego spoczywa na nas obowiązek stworzenia w nim większości – mówi Stanisław Karczewski, marszałek Senatu. Wywiad przeprowadzali Olga Wasilewska i Marcin Dzierżanowski.
-
– Do końca roku opozycja powinna wyłonić wspólnego kandydata na prezydenta – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes
PSL. W rozmowie z Elizą Olczyk i Joanną Miziołek ujawnia, że chce prawyborów opozycji. -
W Platformie Obywatelskiej narasta atmosfera rozliczeń. Młodzi działacze chcą, by Grzegorz Schetyna przestał kierować partią. O operacji odsunięcia Schetyny pisze Joanna Miziołek.
- Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło wyborczy sukces i 8 mln głosów poparcia, ale Jarosław Kaczyński zamiast umocnić się na pozycji hegemona, znowu musi walczyć o utrzymanie status quo. Jan Śpiewak przedstawia 10 rzeczy, które mogą zabrać PiS władzę.
- Wybieramy smartfony zamiast prawdziwych relacji i komunikatory zamiast rozmów twarzą w twarz. Nawet 2 mln Polaków mogą mieć problem z phubbingiem – ostrzega Paulina Socha-Jakubowska.
- Meble po dziadkach wracają w chwale do mieszkań młodych Polaków. Można się nimi pochwalić przed gośćmi, ale też nieźle na nich zarobić. Perły z PRL przedstawia Agata Jankowska.
- Skala afery dopingowej w Rosji jest taka, że flaga tego kraju może na długo zniknąć nie tylko z olimpiad, lecz także z każdych większych zawodów międzynarodowych. Problem opisuje Jakub Mielnik.
- Kiedy Steve Jobs wymyślił Maca, IBM wydawał 100 razy więcej pieniędzy na badania niż Apple. W innowacjach nie chodzi tylko o kasę, ale o ludzi, z którymi się pracuje. A tych mamy w Polsce najlepszych na świecie. O wizjonerach znad Wisły pisze Szymon Krawiec.
- Można nimi pokonać konkurencję albo zdobyć umysły i portfele klientów. Innowacje to broń, którą wykorzystują również polscy przedsiębiorcy. Przekonuje o tym najnowsza edycja Innowatorów „Wprost” – nagrody dla najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce, którą nasz tygodnik przyznaje od ośmiu lat. Pisze o tym Szymon Krawiec.
- Już w 2022 r. wyruszy pierwsza na świecie naukowa wyprawa na Marsa. Będzie to polska misja – zapowiadają Artur Chmielewski i Mariusz Sawiński, którzy razem z uczelniami oraz polskimi firmami kosmicznymi przygotowują Polski Program Marsjański. Pisze o tym Magda Kozińska.
- Samotność nie jest najstraszniejszą ceną, jaką może zapłacić artysta. Wykluczenie, napiętnowanie, stygmat szaleńca. Z nimi trudniej się pogodzić – mówi Willem Dafoe, odtwórca głównej roli w filmie Juliana Schnabla „Van Gogh. U bram wieczności”. Wywiad przeprowadziła Anna Serdiukow.
- Moje pokolenie kuma więcej, niż się wydaje. Wiemy, że głos ma sens – mówiła Agacie Jankowskiej Mery Spolsky. Artystka właśnie wydała nową płytę „Dekalog Spolsky”.
- Hiszpańska wojna domowa z lat 1936-1939 i reżim generała Francisco Franco nie doczekały się uczciwej debaty. Dzisiaj artyści pokazują konsekwencje, jakie społeczeństwo ponosi za dekady milczenia. Pisze o tym Krzysztof Kwiatkowski.
Te oraz wiele innych materiałów przeczytasz w 43/2019 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.