- 00:02
- Bogdan Borusewicz, Michał Kamiński, Stanisław Karczewski i Gabriela Morawska-Stanecka zostali wybrani wicemarszałkami Senatu. Pracami izby wyższej parlamentu pokieruje Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej.
A my dziękujemy za dziś i zapraszamy do śledzenia polityki we Wprost.pl! - 00:01
- Gabriela Morawska-Stanecka wybrana wicemarszałkiem Senatu. Za kandydaturą głosowało 56 senatorów, przeciw - 28, wstrzymało się 15 osób.
- 23:18
- Trwa głosowanie nad kandydaturą Gabrieli Morawskiej-Staneckiej.
- 23:17
- Stanisław Karczewski wybrany na wicemarszałka Senatu. Za kandydaturą głosowało 82 senatorów, przeciw - 3, a wstrzymało się 15 senatorów.
- 23:00
- Stanisław Karczewski z PiS to kolejny kandydat, nad którego wyborem na wicemarszałka Senatu głosują senatorowie.
- 22:50
- Michał Kamiński kolejnym wicemarszałkiem Senatu. Za kandydaturą Kamińskiego głosowało 53 senatorów, 37 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.
- 22:21
- Pora na głosowanie nad kandydaturą Michała Kamińskiego na wicemarszałka Senatu.
- 22:20
- Bogdan Borusewicz wybrany pierwszym wicemarszałkiem Senatu.
- 22:18
- Obrady zostały wznowione. Za wyborem Bogdana Borusewicza na wicemarszałka Senatu głosowało 90 senatorów. Przeciw było 4, wstrzymało się od głosu 5 senatorów. Jeden głos był nieważny.
- 21:49
- Rozpoczyna się głosowanie imienne nad kandydaturą Bogdana Borusewicza na wicemarszałka Senatu. Po wypełnieniu kart senatorowie wyczytywani są pojedynczo, podchodzą do urny i wrzucają karty. Te zostaną następnie wyjęte, a oddane za ich pomocą głosy - przeliczone przez sekretarzy. Procedura będzie powtarzana przy każdym z kandydatów.
- 21:46
- Jako pierwsza przedstawiana jest kandydatura Bogdana Borusewicza. Sylwetkę przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej prezentuje Sławomir Rybicki, przypominając dokonania Borusewicza w czasach opozycji w PRL.
- 21:42
- Wznowione zostały obrady Senatu. Pora na wybór wicemarszałków izby wyższej. Głosowanie odbywa się imiennie na podpisanych kartach.
- 21:20
- Zgłoszony został wniosek o głosowanie imienne, w związku z czym konieczne było przygotowanie kart. Marszałek Senatu ogłosił 20-minutową przerwę.
- 21:15
- Kandydatami na wicemarszałków Senatu są: Stanisław Karczewski (PiS), Bogdan Borusewicz (PO), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Michał Kamiński (PSL).
- 20:51
- Wciąż czekamy na wznowienie posiedzenia Senatu. Marszałek Senatu uczestniczył w uroczystości w Pałacu Prezydenckim, podczas której prezydent przyjął dymisję Rady Ministrów.
Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów - 20:30
- Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów. W uroczystości, która odbywa się w Pałacu Prezydenckim uczestniczą m.in. Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki.
- 20:23
- 20:12
- Jeszcze raz przypominamy pierwsze przemówienie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.
Marszałek Senatu wygłosił przemówienie. „Wznoszę ten gest w chwili triumfu” - 19:49
- Kim jest nowo wybrany marszałek Senatu?
Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu. Kim jest? - 19:18
- Rozpoczęła się kolejna przerwa. Potrwa do 20.20. W czasie jej trwania można zgłaszać kandydatury na wicemarszałków Senatu.
- 19:15
- - Naszym zadaniem jest czynić życie Polek i Polaków łatwiejszym i znośniejszym do codziennych zmagań - powiedział Tomasz Grodzki. - Obiecuję państwu ciężką pracę. (...) Obiecuję państwu, że każdemu, kto będzie chciał jakąś inicjatywę przeprowadzić, marszałek będzie starał się w miarę swoich możliwość, patronować - dodał. - Dziękuję, że uszanowaliście wolę narodu - stwierdził na zakończenie marszałek Senatu Tomasz Grodzki, odnosząc się do wyników wyborów parlamentarnych.
- 19:13
- - W tej sali chciałbym, obiecuję to wszystkim, żeby królowała przyzwoitość, godność, szacunek wzajemny i honor, a obłuda, kłamstwo i niegodziwość nigdy nie miały tu wstępu. I tego będę pilnował - zapowiedział Tomasz Grodzki.
- 19:10
- - Senat jest wyższą izbą parlamentu. Jeżeli ktoś myśli, że będziemy tylko rolą hamulcowego dla Sejmu (...), to jest w błędzie. Senat musi tylko i wyłącznie wrócić do swojej roli. Zamiast szybkiego prawa, ustanawiać dobre prawo - dodał Tomasz Grodzki w dalszej części przemówienia.
- 19:08
- - Senat jest emanacją narodu. Możemy się tutaj różnić, spierać, ale jednocześnie musimy pamiętać, że reprezentujemy jak mało kto majestat Rzeczpospolitej i potęgę tego narodu, którego musimy strzec i chronić - powiedział Grodzki.
- 19:06
- - Szanowne Panie i Panowie senatorowie, to jest zwycięstwo. To jest zwycięstwo demokracji - powiedział Tomasz Grodzki szeroko rozkładając i podnosząc do góry ręce. - Wznoszę ten gest w chwili triumfu, ale nie mojego, ponieważ tę funkcję przyjmuję z wielką pokorą. Wznoszę ten gest jako przypomnienie czasów, kiedy zwycięstwo było możliwe dzięki Solidarności - dodał nowo wybrany marszałek Senatu.
- 19:04
- Tomasz Grodzki oficjalnie przyjął powierzoną mu funkcję. Barbara Borys-Damięcka przekazała senatorowi prowadzenie dalszej części posiedzenia.
- 19:01
- Stanisław Karczewski otrzymał 48 głosów. Jeden senator wstrzymał się od głosu.
- 19:00
- Barbara Borys-Damięcka odczytała protokół z głosowania imiennego na marszałka Senatu. Marszałkiem Senatu został Tomasz Grodzki. Na polityka PO głos oddało 51 senatorów.
- 18:59
- Senatorowie wracają na salę. Zaraz posiedzenie zostanie wznowione i poznamy oficjalne wyniki głosowania na marszałka Senatu.
- 18:58
- Pojawiają się spekulacje, że Lidia Staroń wstrzymała się od głosu.
- 18:55
- 18:52
- Cezary Tomczyk w mediach społecznościowych opublikował protokół z głosowania. Z dokumentu opublikowanego przez polityka wynika, że marszałkiem Senatu został Tomasz Grodzki.
- 18:48
- Cezary Tomczyk podaje, że głosowanie na marszałka Senatu zakończyło się zwycięstwem Tomasza Grodzkiego wynikiem 51:48.
- 18:34
- Sposób przeprowadzenia głosowania na marszałka Senatu skomentował Robert Biedroń.
- 18:29
- Maciej Wąsik na Twitterze typuje wyniki głosowania.
- 18:20
- 18:12
- Zakończyło się głosowanie na marszałka Senatu. Barbara Borys-Damięcka zarządziła przerwę do godz. 19.00. W czasie jej trwania zostaną policzone głosy.
- 18:04
- Krzysztof Brejza w mediach społecznościowych ujawnił, na kogo oddał głos.
- 17:57
- Wyczytywani senatorowie podchodzą do przezroczystej urny i wrzucają do niej głosy.
- 17:56
- Rozpoczęło się głosowanie na marszałka Senatu.
- 17:54
- 17:52
- Za chwilę odbędzie się głosowanie imienne na marszałka Senatu. Procedurę głosowania szczegółowo opisała Barbara Borys-Damięcka. Senatorowie będą głosować na podpisanych imieniem i nazwiskiem kartach. Następnie karty zostaną wrzucone do urny. Senatorowie sekretarze podliczą głosy w czasie przerwy.
- 17:49
- Bogdan Klich przedstawił kandydaturę Tomasza Grodzkiego. - To jest dla mnie prawdziwa satysfakcja, że z tej trybuny mogę przedstawić kandydaturę na marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Satysfakcja podwójna - większość z nas miała go okazję poznać z dobrej strony, po drugie - to człowiek, którego droga życiowa układa się w jedną całość - powiedział Klich. - Tomasz Grodzki ma za sobą epizod pracy opozycyjnej, który jest ważny dla ludzi naszego pokolenia - dodał. Bogdan Klich mówił także o działalności lekarskiej Tomasza Grodzkiego, rodzinie polityka oraz jego hobby.
- 17:43
- - W imieniu klubu parlamentarnego PiS, największego klubu w Senacie X kadencji, zgłaszam kandydaturę Stanisława Karczewskiego na funkcję marszałka Sejmu - powiedział senator Seweryński. Polityk opisał działalność polityczną Stanisława Karczewskiego. - Wszyscy poznaliśmy Stanisława Karczewskiego jako człowieka wielkiej energii, pracowitego. (...) Dzięki swojej aktywności Stanisław Karczewski doprowadził do zwiększenia roli Senatu - podsumował.
- 17:37
- Na marszałka Senatu zgłoszono: senatora Stanisława Karczewskiego z PiS i senatora Tomasza Grodzkiego z KO.
- 17:35
- Senatorowie niezależni Krzysztof Kwiatkowski, Wadim Tyszkiewicz i Lidia Staroń będą działać w ramach jednego koła. Lidia Staroń pokieruje jego pracami.
- 17:22
- Przerwa w obradach została przedłużona do 17:40.
- 17:18
- Wkrótce powinna zakończyć się przerwa w obradach Senatu. Po niej rozpocznie się wybór marszałka izby wyższej.
- 17:01
- 16:42
- Została ogłoszona 40-minutowa przerwa. W tym czasie politycy mogą zgłaszać kandydatów na marszałka Senatu.
- 16:37
- Zakończyło się ślubowanie wszystkich senatorów.
- 16:31
- Rozpoczyna się ślubowanie senatorów. Po odczytaniu roty każdy z kolejno powoływanych senatorów wypowiada słowo: "ślubuję". Senator może dodać zdanie: "tak mi dopomóż Bóg". Odmowa ślubowania powoduje utratę mandatu.
- 16:28
- Barbara Borys-Damięcka złożyła ślubowanie.
- 16:27
- Barbara Borys-Damięcka na inauguracyjne posiedzenie Senatu zaprosiła Olgę Tokarczuk. Noblistka poinformowała, że nie będzie mogła się na nim pojawić, ponieważ pisze mowę noblowską i ma inne zobowiązania.
- 16:24
- - Nie wolno nam zapominać, z czyjego wyboru znaleźliśmy się w tych ławach. (...) Wyborcy nam zaufali, to oni dali nam ten mandat, bądźmy im wierni, nie sprawmy im zawodu, utrzymujmy z nimi kontakt, wsłuchujmy się w ich głos - powiedziała Barbara Borys-Damięcka. Marszałek senior podkreślała wagę pracy ponad podziałami. Stwierdziła także, że nie można powielać złych nawyków z IX kadencji Senatu.
- 16:20
- 16:18
- Barbara Borys-Damięcka wita przybyłych gości.
- 16:17
- Barbara Borys-Damięcka będzie przewodniczyła inauguracyjnemu posiedzeniu Senatu. Pierwsze słowa skierowała do Polaków. Podziękowała za zaufanie, którymi wyborcy obdarzyli tych, którzy zdobyli mandat senatora.
- 16:15
- - Życzę powodzenia we wszelkich pracach parlamentarnych - powiedział Andrzej Duda. - Na zakończenie chcę oświadczyć, że powołuję panią Barbarę Borys-Damięcką na funkcję marszałka seniora - dodał prezydent.
- 16:14
- - Pałac Prezydencki jest dla państwa otwarty. (...) Czas zawsze się znajdzie. Ci z państwa, którzy chcieli się ze mną spotkać w ubiegłej kadencji mieli taką możliwość - powiedział Andrzej Duda.
- 16:13
- - To, co działo się w Senacie zawsze mi imponowało - powiedział Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył także, że rozpoczynająca się właśnie kadencja może być "trudna". - Nie ma tutaj jednoznacznej większości parlamentarnej - stwierdził.
- 16:10
- Prezydent podkreślił, że Senat jest określany jako "izba refleksji", "izba zadumy". Andrzej Duda odniósł się także do wyboru marszałek Sejmu. Przypomnijmy - opozycja nie wystawiła kontrkandydata dla kandydatury Elżbiety Witek. -- Jednak może być inaczej w polskim Sejmie i mam nadzieję, że takie zachowania pozostaną standardem - powiedział prezydent, odnosząc się do sposobu prowadzenia dyskusji w Sejmie.
- 16:07
- Prezydent zaznaczył, że cieszy się, że w Senacie jest szeroka reprezentacja polityków wywodzących się z różnych środowisk. - Wierzę w to, że to będzie kadencja dobra. Powtórzę to co powiedziałem cztery lata temu, otwierając Senat IX kadencji - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent powtórzył słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Senat nie może zostać zlikwidowany (...). Senat zawsze był wtedy, kiedy Polska była wolna. (...) Senat jest jej symbolem, a poza tym jest bardzo ważnym czynnikiem debaty politycznej - dodał. - 16:04
- Andrzej Duda pogratulował wybranym senatorom. - Ta frekwencja daje poważną legitymację. Daję legitymację, żeby tutaj prowadzić dyskusję na temat polskich spraw z podniesioną głową - dodał prezydent w dalszej części przemówienia.
- 16:01
- - Otwieram pierwsze posiedzenie Senatu RP, jubileuszowej X kadencji - powiedział Andrzej Duda.
- 16:00
- Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Senatu X kadencji.
- 15:55
- Stanisław Karczewski w mediach społecznościowych pokazał, w jaki sposób przygotowuje się do X kadencji Senatu.
- 15:42
- Kilka godzin wcześniej w Senacie odbyło się szkolenie dla nowo wybranych senatorów.
- 15:31
- W czwartek 17 października Stanisław Karczewski oznajmił, że to prawdopodobnie on będzie kandydatem PiS na stanowisko marszałka Senatu w nowej kadencji.
Karczewski: Wszystko wskazuje na to, że ja będę kandydatem PiS na marszałka Senatu - 15:24
- W piątek 8 listopada 2019 roku na wspólnej konferencji prasowej w Sejmie Grzegorz Schetyna, Władysław Kosiniak-Kamysz, Włodzimierz Czarzasty przedstawili Tomasza Grodzkiego jako kandydata opozycji na marszałka Senatu.
https://www.wprost.pl/polityka/10268304/to-juz-oficjalne-tomasz-grodzki-kandydatem-opozycji-na-marszalka-senatu.html?fbclid=IwAR0fL3oECdW9P7VocF7vNt3KWovfeMSNiiTqlmbmNh4TigPbqSrvz90cDLA
W wyborach do Senatu PiS zdobyło 48 mandatów, co nie daje partii Jarosława Kaczyńskiego większości w izbie wyższej. Koalicji Obywatelskiej przypadły 43 mandaty. Trzy mandaty wywalczyli politycy PSL a dwa Lewicy. Trzy przypadły kandydatom sympatyzującym z opozycją, ale startującym z własnych komitetów: Stanisławowi Gawłowskiemu, Krzysztofowi Kwiatkowskiemu oraz Wadimowi Tyszkiewiczowi. Jeden mandat otrzymała Lidia Staroń, która nie miała w swoim okręgu rywala z Prawa i Sprawiedliwości.
Czytaj też:
Aleksandra Gajewska nie złożyła poselskiego ślubowania. Jak to tłumaczy?