Narodowa Komisja Zdrowia z Chin poinformowała w piątek, że tylko 7 lutego potwierdzono 86 zgonów z powodu koronawirusa. To najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowanych jednego dnia od początku wybuchu epidemii. Łączna liczba ofiar koronawirusa to co najmniej 722 osoby. Zarażonych jest ponad 34 400 pacjentów w Chinach i innych krajach.
Zagraniczne ofiary w Wuhan
„New York Times” podaje, że wśród ofiar śmiertelnych jest Amerykanka, co potwierdziła ambasada USA w Pekinie. Nieoficjalnie wiadomo, że przebywająca w szpitalu Jinyintian w Wuhan kobieta w wieku około 60 lat zmarła w czwartek. CNN podaje, że to pierwszy oficjalnie potwierdzony przypadek śmierci obcokrajowca w Chinach z powodu koronawirusa.
Cytowane przez agencję informacyjną Kyodo japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało z kolei w sobotę o podejrzanej śmierci obywatela Japonii w Wuhan. Mężczyzna po 60-tce miał przebywać w szpitalu od 22 stycznia z powodu poważnego zapalenia płuc. W trakcie przeprowadzono mu badania pod kątem koronawirusa, ale o ich wyniku nie poinformowano japońskich władz, przez co nie jest do końca pewne, na co zmarł mężczyzna.
Kolejne przypadki choroby na świecie
Kolejne siedem przypadków zachorowania na koronawirus 2019-nCov potwierdziły władze Tajlandii, kraju, który stanowi popularny kierunek wśród chińskich turystów. Cztery spośród zarażonych osób to Chińczycy, a trzy – Tajowie. Łącznie w tym kraju zanotowano już 32 przypadki zachorowań. Dwa kolejne przypadki zachorowań zgłosiły Zjednoczone Emiraty Arabskie. Trzy kolejne osoby zdiagnozowano pozytywnie na japońskim wycieczkowcu Diamond Princess, który stoi zacumowany w Jokohamie od 3 lutego. Wszyscy pasażerowie, w troje Polaków, poddawani są 2-tygodniowej kwarantannie i nie mogą opuszczać pokładu.
Jak dotąd przypadki zarażenia odnotowano w Chinach, Japonii, Singapurze, Tajlandii, Korei Południowej, na Tajwanie, w Malezji, Wietnamie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, na Filipinach, w Nepalu, na Sri Lance, w Kambodży, w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Finlandii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.
Polacy ewakuowani z Wuhan są zdrowi
W piątek 7 lutego polskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że powtórne badania próbek pobranych od Polaków ewakuowanych z Wuhan dały ujemny wynik. U żadnego z pacjentów nie stwierdzono obecności koronawirusa. – W żadnej z badanych próbek nie stwierdziliśmy obecności koronawirusa. To drugie badanie, które zostało przeprowadzone wśród pacjentów, którzy w niedzielę wrócili do Polski z Wuhan – poinformował w piątek podczas briefingu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wcześniej wiceminister spotkał się z Ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej JE Liu Guangyuan. Rozmowy dotyczyły wymiany informacji o działaniach podejmowanych w obu państwach w związku z pojawieniem się koronawirusa 2019-nCov. Wyniki pierwszych badań Polaków poznaliśmy 5 lutego.
Czytaj też:
Zwykła grypa groźniejsza niż koronawirus? „Co godzinę zaraża się 60 osób”