Jak powiedział Głódź, komisja ma się zająć oceną prawno-etyczno-moralną dokumentów zgromadzonych w archiwach IPN. Dodał, że zespół liczy cztery osoby: dwie duchowne, dwie świeckie. Ich nazwiska mają zostać podane do wiadomości publicznej później.
Abp Głódź, który jest łącznikiem pomiędzy Episkopatem a Kościelną Komisją Historyczną, powiedział, że do zadań tego zespołu będzie należeć ocena wartości dowodowych dokumentów służb specjalnych PRL na temat duchownych, znajdujących się w zasobach IPN.
Ocena ta byłaby dokonywana według kryteriów zawartych w "Memoriale Episkopatu Polski w sprawie współpracy niektórych duchownych z organami bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944-1989". Abp Głódź podkreślił, że ta dodatkowa ocena byłaby konfrontowana także z zasobami znajdującymi się w archiwach kościelnych.
Abp Głódź poinformował, że członkowie Episkopatu Polski wysłuchali relacji dotyczących wyników prac Kościelnej Komisji Historycznej. W tym kontekście - jak podkreślił abp Głódź - biskupi stwierdzili, że "oceny postaw duchowych z okresu zmagań z totalitarnym systemem komunistycznym dokonywać winny jedynie komisje powołane przez Konferencję Episkopatu Polski lub przez biskupa diecezjalnego". Dodał, że kierują się one metodologią wypracowaną przez "Memoriał biskupów".
Jak poinformował abp Głódź, mniej niż połowa biskupów diecezjalnych (jest ich 44) została przebadana przez Kościelną Komisję Historyczną, a 13 biskupów otrzymało status pokrzywdzonego. Dodał, że pragnieniem Konferencji Episkopatu Polski jest, aby Kościelna Komisja Historyczna zakończyła swoje prace do końca listopada.
Abp Głódź poinformował też, że obecnie pracuje 14 komisji diecezjalnych, 4 komisje międzydiecezjalne oraz 7 komisje metropolitalne. Komisje te - jak zaznaczył arcybiskup Głódź mają zakończyć swoje prace do końca roku. Podkreślił jednocześnie, że celem prac tych komisji "jest poznanie prawdziwego oblicza Kościoła".
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Jozef Michalik zwrócił się z apelem do dziennikarzy, aby starali się stosować w swojej pracy starą rzymską zasadę: "O zmarłych albo nic, albo coś dobrego", bo zmarły nie może się bronić.
Rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch poinformował, że kardynał Stanisław Dziwisz zastąpi abpa Stanisława Wielgusa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a abp Sławoj Leszek Głodź został wybrany na współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, którą to funkcję pełnił także abp Wielgus.
Zmiana była konieczna, gdyż abp Wielgus jest arcybiskupem seniorem i nie pełni funkcji metropolity. Radę stałą tworzą: przewodniczący Konferencji, jego zastępca, sekretarz generalny oraz ośmiu biskupów diecezjalnych, wybranych przez Zebranie plenarne.ab, pap